Search
× Search
Ležení pod lešením
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Ležení pod lešením

Hrozba stávky a velmi nepříjemně pošramocená pověst významné loděnice. To jsou důsledky nehody při níž byl vážně zraněn dělník na stavbě výletní lodi.

K nehodě v loděnici Fincantieri v italském Monfalcone došlo v důsledku silného větru a nedostatečně zajištěného lešení. V loděnici se zřítilo nejen lešení, ale i část jeřábu, který se podílel na stavbě výletní lodi Mein Schiff Relax.

Pod troskami lešení zůstal 23letý zaměstnanec dodavatelské firmy, údajně občan Bangladéše. Hasiči se hromadou kovu ke zraněnému dostávali 30 minut. Muž utrpěl vážná zranění hlavy a hrudníku. Měl by však být mimo ohrožení života.

Okolnosti nehody se vyšetřují. Neví se, zda byl muž v době pádu na lešení, nebo pod ním. Nalezen byl rozhodně pod lešením. Italští hasiči přivolali také potápěče, kteří prozkoumali okolí, aby se ujistili, že nikdo není ve vodě.

Silný vítr v oblasti foukal již od čtvrtečního večera. Rychlost větru údajně dosahovala přibližně 60 km/h. Lešení se mělo nacházet podél lodi, podle některých zpráv na úrovni paluby 16.

"Není přijatelné riskovat život kvůli práci. A v této souvislosti jsou smluvní pracovníci nejvíce ohroženi," zkritizoval poměry v loděnici italský Odborový svaz dělníků v kovoprůmyslu. Pode tamních médií jsou pracovní postupy dodavatelských firem pracujících v loděnici Monfalcone předmětem vyšetřování již od roku 2018. Kritice čelí především kvůli nízkým mzdám a nedostatečnému školení.

Odbory vyzvaly k okamžitému jednodennímu zastavení práce, aby upozornily na bezpečnostní problémy. Požadují též, aby společnost Fincantieri okamžitě nahradila každou dodavatelskou firmu, která tyto neplní zákonné požadavky na bezpečnost práce.

377
Na horu