Search
× Search
Lawson vyhlásil útok na řadu rekordů v sólo plavbě
Jan Koukal

Lawson vyhlásil útok na řadu rekordů v sólo plavbě

Američan Donald Lawson se připravuje na non stop sólo plavbu kolem světa. V únoru příštího roku chce vyplout z Honolulu na palubě trimaranu ORMA 60, spuštěného na vodu v roce 2004 jako Groupama 2. Naposledy se jachta jmenovala Mighty Merloe a letos v dubnu ji koupil tým The Dark Seas Project, jehož členem je i Lawson.

Trimaran dosáhl jako Groupama 2 řady úspěchů pod vedením Francka Cammase. Poté jej jako tréninkovou loď využíval Oracle Team USA ve své vyzyvatelské kampani pro Americký pohár v roce 2010. O čtyři roky později trimaran opět změnil majitele a pod názvem Mighty Merloe stanovil v roce 2017 nový rekord v závodu Transpac.

„Je skvělé, že Howard Enloe a jeho tým loď tak vylepšili. Ani v dobách, kdy vyhrávala jako Groupama 2 s Franckem Cammasem, nebyla tak rychlá jako teď,“ pochvaluje si Lawson práci, kterou na jachtě odvedl předchozí majitel.

Lawson předpokládá, že svět obepluje za méně než 70 dní. Chce se tak stát prvním Afroameričanem, který obepluje svět sám bez zastávky. Políčeno má na nejlepší čas dosažený v této disciplíně Američanem (107 dní Richa Wilsona). Zároveň by byl prvním Američanem, který obepluje svět sám na vícetrupé lodi. Další metou v hledáčku je nejrychlejší čas na 60stopé lodi (Armel le Clech, 73 dní).

Po dubnovém nákupu jachty tým Dark Seas Project naplánoval turné po západním pobřeží USA za účelem propagace, ale i návštěv různých jachtařských center, klubů a škol s cílem zapracovat na dalších vylepšeních.

Na svém facebookovém profilu Lawson píše, že v příštích deseti letech plánuje překonat 33 rekordů v sólovém jachtingu. Jaro příštího roku naznačí, jak se mu v této snaze bude dařit.

294
Na horu