Search
× Search
Kurzy přístavních manévrů za jakéhokoli počasí
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby, Kam jet

Kurzy přístavních manévrů za jakéhokoli počasí

Dnes pomalu končí druhý týden kurzů přístavních manévrů. Na kurzech se nám zatím vystřídalo téměř 50 zájemců o zdokonalení se v manévrech (nepočítám kapitánské kurzy, které jsme měli v březnu). Dva týdny jsme absolvovali na 3 lodích, příští týden to bude jachet pět.

Na každém ze čtyř kurzů, které máme za sebou, se nám podařilo splnit vše, co jsme měli v plánu. Počasí navzdory, je možné říci. Užili jsme si i bóru, která nedaleko od Zadaru dosahovala ke 100 uzlům. V Zadaru to bylo výrazně méně, přesto se jednalo o podmínky, které měli z hlediska kurzu daleko k ideálu. Daleko k ideálu ale neznamená, že by se netrénovalo. Vždy jsme našli možnost něco a někde nacvičovat

Včera jsme pro změnu trénovali v jugu, které v poryvech dosahovalo ke 30 uzlům. Nejprve klasické zajíždění, později zajíždění zádí k molu s přídí na kotvě v bočním větru. Prudké deště spojené s přechodem fronty přišly až večer po skončení našeho denního programu. Naštěstí. Stejnou kliku však neměla naše další loď na kurzech, na které probíhal kurz noční plavby a kotvení. Jejich bouřlivá noční plavba se podepsala na obsahu žaludku jednoho z účastníků kurzu. 

Nyní se vracíme do Zadaru, kde si ještě každý ze studentů vyzkouší zajetí do nejtěsnější maríny na Jadranu, která se jmenuje Tankerkomerce. Zítra výměna posádek a další kolo kurzů začne hned odpoledne..

S jarními přístavními manévry v Chorvatsku budeme končit až na konci dubna. Nadále budou pokračovat kurzy manévrů v Praze. Zájemci o kurzy přístavních manévrů v Chorvatsku se mohou přihlásit na naše podzimní kurzy.

443
Na horu