Search
× Search
Kříže na Kornatech připomínkou tragédie
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Kříže na Kornatech připomínkou tragédie

Při plavbě souostrovím Kornati můžete nad zátokou Šipnate zahlédnout veliké kamenné kříže. Je jich dvanáct a jsou viditelné i na satelitních snímcích. Připomínají v té době největší mírovou tragédii v dějinách Chorvatska.

Od této tragédie uplynulo více než 16 let. 30. srpna 2007 vypukl na ostrově Veliki Kornat požár. K uhašení běžného ostrovního požáru, který navíc nemohl způsobit velké materiální škody, bylo na ostrov vysláno 13 hasičů.

Vrtulník se podle slov jediného přeživšího z celé jednotky Frane Lučiće pokoušel hasiče vysadit poblíž vrchu kopce nad zátokou Šipnate. Kvůli silnému jugu se to ani po několikáté nepodařilo. Proto se pilot dohodl s jedním z hasičů, že je vysadí níže v údolí, kde nebude vítr dělat takové problémy. Hasiči skončili asi 2 kilometry od vrchu kopce a vydali se na pochod. Asi po 15 minutách se dostali do doliny, která byla otevřena k jihu. Tragédii popsal jediný přeživší Frane Lučić:

„Náhle se k nám začal šířit oheň takovou rychlostí, že nebylo úniku. Ani když jsme se snažili přes těžkou výbavu, kterou jsme měli na sobě, utéct. Bylo to strašné, doslova nás to uškvařilo. Měl jsem s sebou více vybavení, proto jsem byl o něco níže než ostatní a měl jsem o něco více času, abych si zakryl obličej a otočil se zády. Zachránila mě helma a hledí, které mi ochránily obličej a vlasy. Cítil jsem bolest na rukou a viděl jsem, že je mám oteklé. Zůstal jsem na zemi jako ostatní a snažil se spojit s velením v Šibeniku. Neměl jsem signál… Slyšel jsem kolem křik a volání o pomoc. Viděl jsem, že jsou všichni ranění. Nevěděl jsem, že je někdo mrtev.“

Z celé jednotky zemřelo šest hasičů na místě. Sedm dalších bojovalo o život v nemocnicích v Záhřebu a ve Splitu. Přežil jediný…

Vyšetřovatelé dlouho pátrali po příčinách tragédie. Některé teorie hovořily o tom, že na vině byl únik paliva z jednoho z vrtulníků. Jiní tvrdili, že v místě byla bomba odhozená z letounu NATO, který se vracel z bombardování Kosova.

Vyšetřovatelé nakonec za nejpravděpodobnější vidí verzi eruptivního požáru, kdy dojde k náhlému výbuchu nahromaděných plynů a prudkému zesílení požáru, před kterým není úniku. Ne všichni s tím souhlasí. To už však věci vrátit zpět nedokáže.

Až budete proplouvat Kornati, můžete si vzpomenout na tragédii, od které uplynulo letos 13 let. Kříže jsou v místech, kde hasiče zastihla smrt.

Jména zemřelých

Ante Crvelin, Ivica Crvelin, Tomislav Crvelin, Ante Juričev-Mikulin, Dino Klarić, Marinko Knežević, Josip Lučić, Ivan Marinović, Gabrijel Skočić, Marko Stančić, Hrvoje Strikoman a Karlo Ševerdija

8941
Na horu