Search
× Search
Krajina obrů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Krajina obrů

Který národ na světě je největší vzrůstem? Rusové by jistě rádi, ale vodka růstu nesvědčí, Číňanů je hodně, ale na výšku to na medaili není. Holanďané? Bejvávalo! Vědci z Masarykovy univerzity ukazují prstem na jih.

Chtěl bych upozornit čtenáře, kteří nechtějí číst jiné články než o lodích, aby raději nepokračovali dále. Tento článek nemá s loďstvem nic společného.

Obyvatelstvo jihu Evropy výškou nevyniká. Ital není největší, na Portugalce koukáme z výšky, Řekové také výškou nepřesvědčí. Je však jedna oblast na jihu Evropy, která strčí do kapsy i vysoké Holanďany. Je to revír Dinárského pohoří, oblast rozdělená mezi Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu a Černou Horu.  Extrémnímu růstu obyvatel se věnoval výzkum, na kterém spolupracovali i vědci z Masarykovy univerzity v Brně.

Již v 19. století si vědci všimli neobvyklého vzrůstu tamní populace. Statisticky hodnotné výstupy však přišly až v posledních letech. Měření, která probíhala v letech 2010 – 2018 ukázala, že mladí chlapci z Černé Hory jsou nyní nejvyšší na světě. Průměrná výška Černohorců starých 18 let je 182,9 cm. Stejně staří Holanďané jsou o půl centimetru menší.

To ale není vše. Na regionální úrovni jsou vyšší mladí Dalmatinci 183,7 cm. Pás, ve kterém žijí extrémně vysocí Balkánci  (>184 cm) se táhne od pobřeží Jadranu v Chorvatsku, přes Hercegovinu, až do centrální části Černé Hory.

Zdroj www.mdpi.com/2079-7737/11/5/786

Zdroj www.mdpi.com/2079-7737/11/5/786

Výřez z mapy ukazuje nejvyšší oblast.
Podíváme-li se na obrázek, vidíme extrémní průměrnou výšku nad 185 cm u mladých mužů ze dvou oblastí v Černé Hoře (Kolašin, Šavnik), pás s průměrnou výškou 184 – 185 se táhne od Splitu po Černou Horu.

Zajímavé je především to, jak dramaticky výška padá na jihu v Albánii. Albánští vrstevníci jsou menší o 10 cm.

Výsledkem studie je, že růst v oblasti je dán geneticky, nejde tedy o vliv stravy, jako je tomu v Holandsku. Dokonce by se dalo říci, že jde o růst stravě navzdory. Vědci předpokládají, že v krajině obrů ještě obyvatelstvo s rostoucí životní úrovní dále poroste. Na rozdíl od Holandska, kde již výška obyvatel stagnuje.

Ještě jedno zajímavé číslo na závěr. Ukazuje, jak se zvyšuje výška s rostoucí životní úrovní. V roce 1890 byla průměrná výška rekrutů v rakousko-uherské armádě 165,1 cm. Již tenkrát byli Chorvaté nejvyšší 167,8 cm.

491
Na horu