Search
× Search
Kousla se vám rolovací hlavaska ve stěžni?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Kousla se vám rolovací hlavaska ve stěžni?

Plujete-li častěji na jachtách s rolovací hlavní plachtou do stěžně, jistě se vám již stalo, že se plachta „kousla“ a nešla ani dovnitř, ani ven. Jak to řešit a jak se problému bránit?

Ke „kousnutí“ obvykle dochází u starších plachet, které jsou vytahané a mají velké břicho. Namotáme-li plachtu do stěžně volně, může při vytahování dojít k tomu, že spolu s vytahovanou částí plachty se do drážky ve stěžni dostane i záhyb zarolované části a ten drážku ucpe.

Nejšetrnějším řešením je včas přestat tahat, zarolovat plachtu při napnutém outhaulu do stěžně (stačí kousek) a znovu se ji pokusit vytáhnout. Často se stane, že se po chvíli znovu kousne, ale již dále. Proto postup opakujeme.

Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

Omluvte prosím kvalitu obrazu, porucha není na vašem přijímači.
Méně šetrný je postup někdy viděný v charterových firmách. Outhaul na vinšnu a tahat, co vinšna umožní. Obvykle se to také povede. Není ale jisté, jestli nedojde k poškození plachty. Raději tedy volit šetrnější postup.

A jak kousnutí plachty zabránit?

Výše mluvíme o řešení problému, nikoli o prevenci. Tou je u vytahaných plachet navíjení plachty pod tahem, tedy s napnutým outhaulem. Ráhno máme ve správné výšce pro plachtění (nikoli zvednuté, aby se pod něj vešlo bimini. Ideální směr větru pro navíjení firmy Selden vidíte na obrázku. Outhaul si necháme s jednou otočkou na vinšně a rolujeme plachtu. Outhaul povolujeme jen tak, aby plachta byla stále v tahu.

Je to trochu pracné, ale o to snazší je pak vytahování plachty.

 

814
Na horu