Search
× Search
Kolik stojí foily?
Daniel Vodička

Kolik stojí foily?

Když se začnou bavit milovníci závodního jachtingu, skončí dříve či později u foilů. Šíří se světem jachtingu jako kůrovec v českých lesích. Jde o nejdynamičtěji se rozvíjející oblast v jachtingu. Jaká je vlastně jejich cena?

V roce 2016 bylo na startu Vendée Globe z 29 startujících 7 jachet vybavených foily. Loni v St.Malo na startu Route du Rhum měla foily polovina lodí IMOCA na startu. Letos na podzim v Transat Jacques Vabre to bude více než 2/3 startujících lodí IMOCA. Jde vlastně o největší revoluci ve světě jachtingu. Od prvního oplachtěného kmene kdysy v historii až do nedávna pluly plachetnice ve vodě. Dnes létají nad hladinou.

Pojďme se ale podívat na to, kolik stojí foily. Tedy nejen pár foilů na jachtu IMOCA, ale také mechanizmus sloužící na jejich ovládání. Cena kompletu se běžně pohybuje mezi 500 000 a 600 000 EUR. Bez daně. To je cena více než slušné 50 stop dlouhé jachty.

Rozhodnutí kolem foilů jsou navíc velmi složitá. Je to bouřlivě se rozvíjející sektor, snadno je tak možné šlápnout vedle. Chcete foily, které budou mít větší výkon a zvednou tak jachtu z vody při nižších rychlostech? Nebo je optimalizujete na ideální podmínky, ve kterých jsou pak superrychlé? Chcete je na zadobok, nebo univerzálnější na všechny kurzy? To je otázka, kterou je třeba řešit. Dnešní foily mají dvojnásobnou plochu proti první generaci. To ale znamená mnohem větší namáhání na konstrukci jachty.

Jak dnes vidíte, foily tu jsou a budou. Stále však jde o krok do neznáma. Na nejmodernějších lodích je již čtvrtá generace foilů a brzy bude na světě i pátá. Vývoj letí vpřed tryskem a utrácejí se statisíce EUR za vývoj s velmi nejistým výsledkem. Taková jsou ale pravidla. Přijde-li revoluce, stojí všichni na stejné startovní čáře. Každý krok vpřed může znamenat bingo, nebo propadák. Pokud ale ten krok neuděláte, nikam se neposunete.

5062
Na horu