Search
× Search
Kolik stojí foil
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Vende Globe

Kolik stojí foil

Lodě IMOCA letí nad hladinou oceánu na foilech. Před pár lety nepředstavitelná věc, dnes standard. Foily se instalují i na starší jachty. Kolik stojí instalace foilu na starší jachtu IMOCA?

Vypadá to jako prkno vysunuté z boku trupu. Trochu delší prkno, trochu zahnuté, ale stále jen prkno. Jeho cena vás ale zarazí.

Cena za foily a jejich instalaci na starší lodě IMOCA začíná na 600 000 EUR. Tedy od 16 000 000 Kč. Žádná láce. Zvláště vezmete-li v úvahu, že cena starší lodě IMOCA, na kterou by se foily daly nainstalovat, může být jen nepatrně vyšší, kolem 1 000 000 EUR.

Co je na foilu tak drahé? V první řadě je třeba vývoj. Dále formy, které musí být naprosto dokonalé. Při výrobě foilu se použije až 300 vrstev karbonu... A vše se musí na závěr upéct. Teplota musí být rozložena rovnoměrně v celém foilu.

A pak jsou tu další úpravy na lodích. Vyztužení trupu, tzv. foil case, ložiska, mechanika atd. Celé je to dost složitá záležitost, která těch 16 000 000 Kč dá.

Pokud vás zajímají další informace o Vendée Globe a lodích, na kterých se jede, přihlaště se na druhý díl naší online přednášky.

3851
Na horu