Search
× Search
Kolik plave v moři kontejnerů?
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Kolik plave v moři kontejnerů?

Stále častěji se mluví o srážce jachty s kontejnerem. Jaké je riziko takové srážky? Nebo jinak, kolik kontejnerů plave v moři?


Na tyto otázky se nesnadno hledá odpověď. Rejdaři se ztracenými plechovými krabicemi nechlubí a pojišťovny, které čísla znají, je také tajnůstkářsky tají. Přesto není třeba hned házet flintu do žita. Začít můžeme známými čísly a odhady.

Po světě se ročně pohybuje 120 milionů kontejnerů. Rejdaři odhadují, že 0,001 % spadne ročně přes palubu. To by bylo 1200 kousků. Jak je toto číslo daleko od pravdy?

World Shipping Council má přibližná data za 90 % dopravců. Mezi lety 2008 a 2013 to bylo průměrně 546 ztracených kontejnerů každý rok, pokud nebereme v úvahu katastrofické nehody. Těmi jsou myšleny nehody, při kterých dojde například k potopení lodě. Započítáme-li i tyto nehody, bylo to 1679 kontejnerů ročně. V roce 2014 to bylo již 733 kontejnerů bez katastrof a dokonce 2683 včetně katastrof. Nárůst je tedy výrazný.

A kolik si myslíte, že se může ztratit kontejnerů najednou z jediné lodi?

V tomto pohledu byla největší katastrofa lodi MOL Comfort v roce 2013. Najednou v moři zmizelo 4293 kontejnerů. Ale nemusí to být jen katastrofy tohoto typu. V říjnu 1998 se v bouři uvolnilo z paluby APL China 406 kontejnerů. V lednu 2000 to bylo 300 kontejnerů z OOCL America.

Vidíte, že čísla jsou to velká. Pravděpodobnost srážky je přesto malá. Moře je přeci veliké. Ale to je jen úhel pohledu. K čemu vám je, že byla pravděpodobnost malá, když jste měl tu smůlu a s jedním z nich jste se srazil?

 

 

22485
Na horu