Search
× Search
Kolik jachet ročně přepluje Atlantik
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Kolik jachet ročně přepluje Atlantik

Léto ve Středomoří, zima v Karibiku. Ideální rok majitele jachty. Na podzim táhnou do Karibiku a na jaře zase zpět na sever. Jako migrující ptactvo.

Kolik lodí se na tuto cestu, která je pro mnohé plavbou snů, vydává?

Na tutto otázku má nejpřesnější odpověď známý britský jachtař Jimmy Cornell, který zakládal regatu turistických jachet ARC a o blue water cruisingu napsal několik knih.

Podle Cornella se každoročně vydá na plavbu do Karibiku z Kanárů, Kapverd, nebo z Madeiry okolo 1200 jachet. To znamená, že každý podzim je na pasátové trase za zimním sluncem docela rušno.

Jarní plavba zpět je náročnější. Vede přes Azory, někdy také přes Bermudy. Protože většina jachet si dává skoro povinou zastávku v Hortě na Azorech, je to místo, kde stojí za to, instalovat počítadlo. Ročně se zde zastaví cca 1000 jachet na cestě zpět. A pokud vám toto číslo nestačí, v roce 2015 to bylo přesně 1232 jachet.

Pamatujte, že pro zpáteční plavbu jsou dobré měsíce květen a červen. Čím dříve se vydáváte na tuto plavbu, tím déle se snažte držet dále na jihu (na severu přechází prudké jarní bouře). Až do poloviny května doporučuje Jimmy Cornell se držet jižně od 30°severní šířky až po 40°západní délky.

7459
Na horu