Search
× Search
Když se zasekne hlavní plachta ve stěžni
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Když se zasekne hlavní plachta ve stěžni

Chcete vytáhnout rolovací hlavní plachtu, ale ta se najednou zasekne a nejde ji dostat ven. Venku je třetina plachty ale víc už není možné vytáhnout. Jak si v takové situaci pomoci?

V první řadě je třeba vědět, proč k zaseknutí plachty došlo. Možnosti jsou tři. Buď jsme plachtu do stěžně rolovali zcela povolenou. V takovém případě se při vytahování část volně namotané plachty dostane do drážky, kterou plachtu ze stěžně vytahujeme a ucpe ji.

Druhou možností je, že jde o starší plachtu, která má velké břicho. Rolujeme-li ji do stěžně napnutou, projeví se potíže s volným břichem. Při vytahování může břicho ucpat drážku podobně jako v prvním případě.

Ještě je tu třetí možnost, a to je příliš zvednuté ráhno při rolování plachty. Vrchní část plachty je při rolování volná a při vytahování znovu ucpává drážku.

Co s tím?

Nejsnazší metoda vyžaduje trpělivost. Plachtu zarolujeme středně napnutou dovnitř a pokusíme se ji znovu vytáhnout ven. Nyní zvýšíme tah na plachtu. Outhaul (lano, kterým vytahujeme plachtu ze stěžně, si hodíme na vinšnu a s citem zvýšíme tah. Pár centimetrů určitě povolí.

Když to dále nejde, zase středně napnutou plachtu zarolujeme do stěžně a vytáhneme. Postup několikrát zopakujeme. Ráhno přitom máme v pravém úhlu ke stěžni, abychom zajistili, že táhneme rovnoměrně zadní a spodní lem.

Je to souboj, ve kterém je třeba sílu s citem kombinovat s trpělivostí.

Když se nedaří…

Pokud se vám ani po několikáté nedaří, bude třeba si vzít sedák, kuchyňskou lžíci a nechat se vytáhnout na stěžeň. Drážka bude ucpaná volným záhybem plachty. Druhou stranou lžíce natlačíme volný záhyb plachty dovnitř a povytáhneme plachtu. Znovu natlačíme volný záhyb dovnitř a povytáhneme. Pokračujeme, dokud to bude třeba.

Aby k tomu nedocházelo

Aby k tomu nedocházelo, rolujeme plachtu do stěžně středně napnutou, s ráhnem ve správné pozici.

 

3950
Na horu