Search
× Search
Když se v Tribunji závodí…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Když se v Tribunji závodí…

V neděli proběhl v Tribunji již 55. ročník tradičního dostihu kolem města Magareće trke. Není to jen tak nějaký závod. Kolem Tribunje se jezdí na oslech. A osel je tvrdohlavý tvor.

Na významnou sportovní událost jsme vyslali našeho zvláštního zpravodaje Tomáše Stejskala z firmy TPS centrum. Pan Stejskal je známý znalec oslů a jejich povahy. V životě již měl s mnoha osly bohaté zkušenosti.

Foto Tomáš Stejskal

Foto Tomáš Stejskal

Příprava na dostih.
Stará část Tribunje se proměnila v dostihovou dráhu, speciální závodní oslové byli připraveni a s nimi i zkušení profesionální jezdci. Startovalo se výstřelem před můstkem do starého města. Vyběhla vždy šestice oslů s různými jezdci. Takto se odběhlo 5 kol. Vítězové postoupili do finále. Celé dění bylo přenášeno na velkoplošnou obrazovku a mělo profesionální komentář.

Oslové projevovali svou inteligenci a na rozdíl od koní se rozhodně nemínili uhnat. Zastavovali, zahýbali do uliček, odmítali se pohnout. Některé rozběhy vypadaly, že nejde ani tak o souboj se soupeři, ale především s tvrdohlavostí závodního zvířete.

Image
Jezdci padali, tahali, nebo tlačili osly, kteří měli na celý sportovní večer vlastní názor.

Tribunj byla plná přihlížejících, popíjelo se, hrála muzika. V městečku vládla vynikající atmosféra. Prostě 55. ročník. Pokud vás akce zaujala, můžete se účastnit příští rok. Ale pouze jako diváci. Dostihu se smí účastnit jen jezdci narození v Tribunji, kteří vlastní profesionální licenci vydanou Mezinárodním svazem oslích dostihů se sídlem v Ženevě.

995
Na horu