Když se v Tribunji závodí…
V neděli proběhl v Tribunji již 55. ročník tradičního dostihu kolem města Magareće trke. Není to jen tak nějaký závod. Kolem Tribunje se jezdí na oslech. A osel je tvrdohlavý tvor.
Na významnou sportovní událost jsme vyslali našeho zvláštního zpravodaje Tomáše Stejskala z firmy TPS centrum. Pan Stejskal je známý znalec oslů a jejich povahy. V životě již měl s mnoha osly bohaté zkušenosti.
Foto Tomáš Stejskal
Příprava na dostih.
Stará část Tribunje se proměnila v dostihovou dráhu, speciální závodní oslové byli připraveni a s nimi i zkušení profesionální jezdci. Startovalo se výstřelem před můstkem do starého města. Vyběhla vždy šestice oslů s různými jezdci. Takto se odběhlo 5 kol. Vítězové postoupili do finále. Celé dění bylo přenášeno na velkoplošnou obrazovku a mělo profesionální komentář.
Oslové projevovali svou inteligenci a na rozdíl od koní se rozhodně nemínili uhnat. Zastavovali, zahýbali do uliček, odmítali se pohnout. Některé rozběhy vypadaly, že nejde ani tak o souboj se soupeři, ale především s tvrdohlavostí závodního zvířete.
Jezdci padali, tahali, nebo tlačili osly, kteří měli na celý sportovní večer vlastní názor.
Tribunj byla plná přihlížejících, popíjelo se, hrála muzika. V městečku vládla vynikající atmosféra. Prostě 55. ročník. Pokud vás akce zaujala, můžete se účastnit příští rok. Ale pouze jako diváci. Dostihu se smí účastnit jen jezdci narození v Tribunji, kteří vlastní profesionální licenci vydanou Mezinárodním svazem oslích dostihů se sídlem v Ženevě.
1614
Související články
Z Dubrovníku do Černé Hory
Z Dubrovníku do Černé Hory
Jirka Pacák při plavbě z Šibeniku na Maltu zajel také do Černé Hory, respektive do Boky Kotorské. Jak vypadala úřední mašinérie při plavbě mimo Evropskou unii?
Přístavní manévry 2026 s vlastní kajutou
Přístavní manévry 2026 s vlastní kajutou
Na jaro příštího roku jsme připravili dva termíny kurzů přístavních manévrů, na kterých bude mít každý účastník k dispozici vlastní kajutu. Je to novinka v naší nabídce.
Poslední místo na kurzu přístavních manévrů
Poslední místo na kurzu přístavních manévrů
Na třídenních kurzech přístavních manévrů v Chorvatsku máme poslední volné místo. Kurz začíná již v neděli. Pro letošní rok poslední šance na zlepšení se.