Search
× Search
Když se charterová společnost vys..e na WC
Daniel Vodička

Když se charterová společnost vys..e na WC

Pronajali jste si na jaře jachtu a je to její první plavba po zimní údržbě. Paráda, říkáte si, vše bude po servisu funkční. Je to chybné očekávání. Stejně chybné jako očekávání, že zbrusu nová jachta bude prostá problémů. Měli jsme možnost, se o tom sami přesvědčit.

Na molu po zimní pauze čekala naleštěná, voňavá a vypulírovaná jachta. Nové čalounění, nové bimini, nový olej v motoru. Radost vyplout.

Již druhý den se však ukázaly slabiny zimního servisu. Elektrický záchod vypověděl službu. Jediný záchod na lodi. Nezbytný doplněk podpalubí (pokud nejste závodní jachtaři zvyklí používat kbelík). Nastal čas řešit, co nikdo řešit nechce.

Každý zkušený skipper již někdy systém trubek mezi toaletou a okolním oceánem rozebíral. Je to činnost vykonávaná s největším odporem. S odporem došlo i k rozebrání systému na jachtě Luka.

Foto Jakub Kužel

Foto Jakub Kužel

Při zanedbaném servisu ucpává trubky vodní kámen.
Ukázalo se, že tentokrát za ucpáním hadic není klubko toaletního papíru, či jiné svinstvo, které nemá v záchodě co dělat, ale špatný zimní servis. Podívejte se na snímky u článku. Trubky za záchodem se při používání zanášejí vodním kamenem. Velmi rychle zanášejí. Z toho důvodu by každý rok měl být celý systém rozebrán a vyčištěn.

Jak je vidět na snímcích, na jachtě Luka došlo k opomenutí. Někomu se do ošklivé práce nechtělo, tak se na ni při zimním servisu vys..l. Výsledkem bylo, že již první použití záchodu, při kterém došlo k opětovnému zavodnění systému, vedlo k jeho ucpání.

Na snímcích vidíte jak ucpanou hadici, tak i petky plné kamene, který skipper z trubek vypláchl. Co nebylo v hadicích, bylo ve fekálním tanku. To se ukázalo po vyčištění hadic a opětovném ucpání.

Foto Jakub Kužel

Foto Jakub Kužel

Již při prvním čištění bylo ze systému odstraněno pět láhví kamene.
Vzhledem k dokumentaci nám přišlo samozřejmé, že se k tomu postaví charterová společnost čelem a vezme chybu na sebe. Chyba lávky. Charterová společnost a její pracanti jsou prý bez viny. Za vše může klient.

Jo, a hádat se můžete, jak chcete. Protože když muž z jihu něco řekne, mohlo by se to do kamene tesat.

997
Na horu