Search
× Search
Když Rusko slíbí čestné komsomolské…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Když Rusko slíbí čestné komsomolské…

Důvěryhodný znamená hodný důvěry. Takové slovo je možné použít pro někoho, v kom jste se nezklamali. Sliby Ruska příliš důvěryhodná nejsou. Uvěřit Rusovi, že po odminování ukrajinských přístavů nezaútočí, je stejně bláhové, jako svěřit dcerku na hlídání recidivujícímu pedofilovi.  

Ukrajina má plné sýpky obilí, v Africe hrozí hladomor, ale vyvézt zrní z pochopitelných důvodů nemůže. Rus se svojí sice notně prorezlou, ale stále smrtící flotilou hlídá Černé moře. A na jednáních v Turecku ministr zahraničí Lavrov dělá to, čím jsou Rusové proslulí. Lže ostatním do očí (konal-li by se v této disciplíně světový šampionát, sahal by po titulu a ruská reprezentace by dominovala kategorii družstev): „My Ukrajině ve vývozu obilí nebráníme. Ať si klidně vyváží. My je necháme.“ A na závěr dodá podmínku. „Musí ale odminovat přístavy. My jim slibujeme na svoji čest, že nezaútočíme.“

Těžko se poslouchá, když z…i, kteří rozpoutali válku mající na svědomí desetitisíce lidských životů a miliony zkažených osudů, si klade podmínky, za kterých povolí jinému národu to či ono. Je naprostým výsměchem, když někdo takový něco slibuje. Slib je v ruské držce jen žvást použitelný k čemukoli, jen ne k tomu, k čemu je slib běžně určen. Tedy k budování důvěry.

To, co se nyní ne tak daleko východně od nás děje, by mělo být do daleké budoucnosti (pokud ještě nějaká bude) pro celý svět varováním, že Rusku se věřit nedá. Nic. Ani nos mezi očima. Lež je v tomto státě systém, Státní zřízení je lež. Lež není chybou, lež je pravidlem. Tak snad si to už budeme pamatovat. A hlavně mnozí západně od nás, kteří s logikou vzteklého mužika nemají osobní zkušenost.

1214
Na horu