Search
× Search
Když nemáš na posádku...
Daniel Vodička

Když nemáš na posádku...

Přemýšlíte o tom, jestli v létě vyrazíte s rodinou na loď do Chorvatska, kolik bude stát jachta, kolik cesta, na kolik vyjdou dětské limonádičky v konobě. I majitelé megajachet mají starosti ekonomického charakteru. Jen trochu jiné.

Podívejte se na takového Ališera Burchanoviče Usmanova. Je mu 68 let. V klidu by si mohl užívat penzi na dače na břehu Jeniseje, lovit okouny a za chalupou střílet vše, co se pohne v podrostu. Ale to ne, to mu bylo málo. Pořídil si místo toho jachtičku.

Je 156 metrů dlouhá a jmenuje se Dilbar. Po mamince. Pracovitý chlap se jměním 12,6 miliardy USD (musí být pracovitý, když před 30 lety začínal stejně jako všichni ostatní Rusové s ničím) zaplatil za Dilbar něco mezi 600 a 750 miliony USD. Za ty prachy si nechal na lodi udělat pětadvacítku bazén a dva helipady pro případ, že by jeden byl málo. Jachta byla na vodu spuštěna v roce 2016 a stavba v loděnici Lürsen v Německu trvala 4 roky.

No a tím jsme se dostali k problémům Ališera Usmanova. Ruský car Putin pro zvýšení své podpory u obyvatelstva napadl Ukrajinu a vyvolal takovou lokální válčičku.

Hysterické západní země zareagovaly naprosto nepřiměřeně uvalením sankcí a Usmanova jachta byla v Německu zadržena. K tomu navíc byla zablokována i konta oligarchů, kteří si rádi potřásají s Putinem pravicí. Prostě útok na osobní svobodu nebohých oligarchů.

Se zablokovanými konty nyní Usmanov nemůže (nechce) vyplácet posádku své jachtičky. Proto mu všichni členové posádky naposled zamávali. Opustili potápějící se parník a Dilbar zůstává v Hamburku bez patřičné péče.

Usmanov má starosti, které mu žádný jachtař nezávidí. Představte si, že byste museli každý měsíc shánět finance na 80 budižkničemů, kteří se vám poflakují po lodi.

2412
Na horu