Search
× Search
Když nejde rolovat gena
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Když nejde rolovat gena

Potřebujete srolovat genu a z kokpitu se to nedaří? Není možné spoušť rolfoku utáhnout rukou? Šlo by to přes vinšnu, ale je tu jedno mnohem rychlejší řešení.

Rolování geny pomocí vinšny je pomalé. Při pomalém rolování buď plachta dlouho flatruje (a tím se ničí), nebo ji rolujeme v tahu, je napnutá na rolfoku a to jí také nedělá dobře.

Je tu ale jedno lepší řešení. Než chceme genu zarolovat, pošleme stahovače (muž stahující spoušť rolfoku) na příď. Sedne si až k rolfoku, zapře nohy o přední koš a připraví si ruce na spoušť rolfoku. Kormidelník trochu odpadne, aby gena stahovače nemlátila a trimmer geny povolí výrazně otěž. Až tak, aby v plachtě přestal být tah. Nyní může stahovač zabrat za spoušť rolfoku. Nejtěžší je první otočka plachty na rolfok. Tam je někdy třeba napnout opravdu hodně sil. Pak už jde vše mnohem lépe. Trimmer geny jen sleduje rolování plachty a jakmile je to třeba, dále povoluje otěž, aby se se stahovačem nepřetahoval. Nakonec trimmer dotáhne rukou volnou spoušť rolfoku. Jde to i bez vinšny.

Tento způsob často používají posádky při regatách. Podaří se tím obejít zalomení lana přes několik nefunkčních kladek, které kladou velký odpor. 

3483
Na horu