Search
× Search
Když je třeba pomoci: boční vlečení
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Když je třeba pomoci: boční vlečení

Nefunguje motor, jachtu je třeba odvléci do přístavu. Nejlepší metodou na klidné vodě je boční vlečení. Nad vlečenou jachtou máte plnou kontrolu a je možné s ní dokonce zajet společně k molu. Má to ale svá specifika.

Za jakých podmínek

Prvním důležitým bodem jsou podmínky, za kterých je možné boční vlečení použít. Pro tento způsob pomoci je třeba mít klidné moře. Jsou-li na moři vlny, můžeme boční vlečení použít až v přístavu, nebo jinde, kde je moře klidné. Na rozvlněném moři hrozí nejen poškození takeláže, ale i vazáků a jiných úvazových prvků, či trupů. Jachty se na vlnách houpou v různém rytmu a lana a vazáky dostávají veliké štosy. V podstatě je to tak, že pokud použijete boční vlečení v nevhodných podmínkách, chování lodí vás na špatné rozhodnutí ihned upozorní.

Jak se vyvázat

Důležité upozornění na začátek. Použijte všechny volné fendry, aby bok lodí byl dobře ochráněn. Vlečící jachta připluje obvykle k vlečené od zádě. Prvním předaným lanem je logicky záďový spring z vlečené jachty na příď jachty vlečící. Vlečící jachta pomalu pokračuje dále, než je spring správně dlouhý. Pak se spring uváže a přidají se další lana, lano záďové a příďové. Pro samotné vlečení by tři lana stačila, kvůli brždění však dodáme i příďový spring. Záď lodě vlečící by měla být za zádí lodě vlečené, aby sestava lépe poslouchala kormidlo. Je vhodné, aby přídě jachet směřovaly mírně od sebe. Tím se snižuje tlak na fendry.

Na co si dát pozor

Standardní boční vlečení na klidné hladině je snadné. Souprava má větší setrvačnost, nerozjíždět se jako proslulý Chiron, ale hezky zlehka. Pozor na chování při brždění a manévrech.

Začnete-li brzdit, setrvačnost druhé lodě na boku vás začne stáčet. S tím je třeba počítat a všechny manévry tomu uzpůsobit, respektive plout minimální možnou rychlostí a na přetáčení myslet.

Při bočním vlečení je možné jachtu bezpečně zavést až k molu, jak bokem, tak i zádí, ale chce to trochu zkušeností, lehkou ruku, a především předvídání dalších pohybů soustavy, se kterou manévrujete.

Na obrázky jsou barevně rozlišeny springy, které přenášejí pohyb z vlečné lodi na vlečenou. Zelený pro přední chod a modrý pro zpátečku. 

1855
Na horu