Search
× Search
Když je lež normou…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Když je lež normou…

Putinova 82 metry dlouhá motorová jachta Graceful byla od září na opravách v německé loděnici Blohm+Voss. Na začátku února byly opravy nečekaně přerušeny a jachta byla stažena do Ruska. Tolik pro ty, kteří jsou schopni hájit ruský pohled na dění na Ukrajině. Už na začátku měsíce bylo zřejmé, k čemu dojde.

Jachta byla navržena v roce 2005 v ruském Severodvinsku. Původní délka byla 71 metr. V roce 2010 bylo rozhodnuto, že se vyrobený trup odtáhne do Německa, kde měla být jachta dokončena. Při vlečení se trup lodi na severu Norska utrhl a skončil poškozený na skalách. Navzdory poškození byl dovezen do Hamburku do loděnice Blohm+Voss. Tam to zprvu vypadalo, že jsou škody takové, že se od oprav upustí, ale nakonec bylo rozhodnuto o pokračování prací. Trup byl prodloužen o 10 metrů a o 4 roky později vyplula z loděnice nová jachta Gracefull, která se od původních ruských úmyslů výrazně lišila. Oprava vyšla na 87 milionů EUR.

Během letošní zimy mělo dojít k některým úpravám exteriéru jachty, jejíž součástí je například 15 metrů dlouhý vnitřní bazén, a k opravě motorů. Na začátku února však ruská strana zavelela k přerušení prací a stáhla jachtu do Ruska. Důvodem zřejmě byly obavy, že by v případě sankcí za vpád na Ukrajinu mohlo dojít zadržení jachty. Již na konci ledna byl vpád na Ukrajinu připravený.

Pokud se u nás stále najde někdo, kdo je ochoten zastávat tvrzení, že Rusko na Ukrajině muselo zasáhnout kvůli útisku ruského obyvatelstva v Luhansku a okolí, musí mít zastřenou mysl, nebo být placený z peněz ruských daňových poplatníků.

Je mi jasné, že se na mě sesypou zastánci všeho ruského, ale frustraci ze svinského a pro celou planetu nebezpečného chování ruského grázla jsem si musel vybít alespoň těmito řádky.

2920
Na horu