Search
× Search
Když chci potkat mořskou želvu…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Když chci potkat mořskou želvu…

Kam se v Chorvatsku vydat, pokud chci potkat mořskou želvu karetu a dokonce si s ní i zaplavat, zašnorchlovat a prohlížet si mořské dno? Víme o místu, kde je kareta tak nebojácná, že nechá plavce se přiblížit na dnes tak často diskutovanou vzdálenost 2 metrů.

Zajímá-li vás setkání s karetou obecnou, potom se vydejte do Lovište na konci poloostrova Pelješac. Ve velké zátoce u vesnice se kareta často vyskytuje (zřejmě stále ta samá, jedna konkrétní kareta). Chce to samozřejmě trochu štěstí, abyste ji objevili, ale vyskytuje se i jen pár metrů od místního přístavního mola.

Můžete ji zahlédnout z lodě, ale je třeba hodně pátrat. Nevelkou hlavu, která se vynoří jen na chvíli, je snadné přehlédnout. Mnohem větší šanci budete mít ve chvíli, kdy si nasadíte ploutve, vezmete na oči brýle a do úst šnorchl a vydáte se ji hledat. Jednou jsme na ni narazili jen pár metrů od restaurace Gradina a plavali jsme s ní až k vyvázané jachtě v přístavu (za to, že tam bude znovu, neručíme).

Pokud se plavci nerozhodnou se k želvě přiblížit příliš, ani je neregistruje a zabývá se svojí běžnou činností (plaváním). S trochou obezřetnosti je možné ji obdivovat i desítky minut.

Pokud vás kareta přestane bavit, vydejte se na břeh. Lovište je příjemná vesnice s ospalou atmosférou, kde se spěch nenosí. Je tu obchod, několik restaurací (nejlepší je hned u přístavu restaurant Barsa) a západ slunce je možné sledovat přímo od stolku v kavárně.

Loviště stojí za návštěvu, i když zrovna na vás nebude kareta čekat.

 

4703
Na horu