Search
× Search
Kdo z koho
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Kdo z koho

Zřejmě jednu z nejpodivuhodnějších a k obraně nejméně vhodných vojenských základen můžeme najít na Spratleyho ostrovech v Jihočínském moři. Je to souboj Davida s Goliášem. Filipínci si touto cestou chtějí uhájit část Jihočínského moře proti Číně.

Jmenuje se BRP Sierra Madre. Je to bývalé americké vyloďovací plavidlo ze 2. světové války. Následně sloužilo ve Vietnamu, aby nakonec skončilo pod filipínskou vlajkou. V roce 1999 se filipínská armáda rozhodla najet s lodí na mělčinu Second Thomas Shoal a udělat z ní základnu, která by měla čelit čínské rozpínavosti v Jihočínském moři.

Zdroj Voice of America, via Wikimedia Commons

Zdroj Voice of America, via Wikimedia Commons

Nároky jednotlivých zúčastněných v Jihočínském moři.
Od té doby je na vraku lodi stálá filipínská vojenská posádka. K lokálnímu koloritu už patří, že zatímco Filipínci se snaží svoje k boji připravené vojsko zásobovat, Číňané jim v tom brání. Při pohledu do budoucna nevypadá pozice filipínských hrdinů příliš silná. Číňanům stačí vydržet. Dříve či později to musí Filipínci vzdát. A podíváte-li se na video, je vidět, že o moc později to nebude. Vedle videa z Youtube ještě můžete najít jedno zajímavé video na stránkách CNN. Vidíte, že filipínští obranáři musí mít také rybářské dovednosti, chtějí-li přežít.

Čína se rozhodla si přivlastnit celé Jihočínské moře a toto je filipínská verze obrany svých zájmů. V oblasti se dále střetávají zájmy Vietnamu, Malajsie, Brunei, a Taiwanu. Na přiložené mapě vidíte, jak těžko se bude hledat kompromis ve chvíli, kdy Čína si nárokuje celou oblast až ke břehům Malajsie, Filipín a Vietnamu.

548
Na horu