Search
× Search
Kdo podváděl při Vendée Globe?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Vende Globe

Kdo podváděl při Vendée Globe?

Před dvěma dny jsme psali o podezření z podvodu při Vendée Globe. Nebylo jasné, koho se podezření týká. Již včera byl podezřelý známý, sám se přihlásil.

Podezřelou z podvodu ve Vendée Globe 2020/21 je francouzská jachtařka Clarisse Crémer. Její vyšetřování odstartoval anonymní email francouzské federaci FFVoile. Po úniku informace o vyšetřování sama Clarisse Crémer zveřejnila, že vyšetřování je vedeno proti ní. Zároveň ale popřela, že by porušila pravidla, která zakazují routing zvenčí (přípravu ideální trasy).

Vendée Globe zakazuje v pravidlech jakoukoli vnější pomoc a závodníci podepisují čestné prohlášení, že se k takové pomoci neuchýlí.

Nedovolený routing prý dokazuje nejméně tucet screenshotů, které se dostaly anonymním mailem na stůl FFVoile. V současnosti probíhá prověřování udání komisí, kterou sestavilo vedení závodu.

Konec spolupráce s Banque Populaire

Crémer se zúčastnila Vendée Globe 2020/21 v barvách týmu Banque Populaire a skončila na 12. místě jako nejlepší žena. V barvách týmu se chtěla zúčastnit i ročníku 2024. Mezitím však otěhotněla a tým se rozhodl skippera vyměnit. Důvodem měla být kvalifikační pravidla pro Vendée Globe. Zájem o ročník 2024 převyšuje počet míst na startu a přednost budou mít ti, kdo budou mít najeto v závodech více mil. Toto pravidlo platí pro všechny, a to měl být důvod nejistoty týmu Banque Populaire (účast v závodě, loď a kampaň by sponzora vyšly na nejméně 10 mil. euro). Crémer se toto řešení nelíbilo. Křičela, dupala, řvala, že je to diskriminace mladých maminek. Tým Banque Populaire se proto rozhodl z Vendée Globe vycouvat. Clarisse Crémer se nakonec ujal Alex Thomson se svým týmem. Sponzorem se stala společnost L´Occitane.

Nikdy jsem neměla v úmyslu porušit pravidla

Nyní se tedy objevilo anonymní udání a Clarisse Crémer odpovídá: „Ráda bych reagovala na nedávná obvinění proti mně vznesená. Dozvěděla jsem se o zahájení vyšetřování FFVoile, které souvisí s komunikací, kterou jsem vedla se svým manželem Tanguym Le Turquais během Vendée Globe 2020. Tato konverzace proběhla na satelitním telefonu. Byl ve vlastnictví mého tehdejšího týmu. Telefon jsem dala k dispozici, jakmile jsem dorazila na pevninu. Nikdy jsem nepodváděla. Nikdy jsem neměla v úmyslu během své plavby kolem světa porušit nějaká pravidla. Během našich rozhovorů, které byly většinou intimní, mi Tanguy nikdy neposkytnul žádné informace, které bych již neměla. Žádný rozhovor s ním mě nepřiměl ke změně kurzu, nebo ke strategickému rozhodnutí, které by ovlivnilo průběh závodu. Všechna rozhodnutí jsem vždy dělala sama a bez podpory, podle pravidel.“

Proč?

K anonymu a vyšetřování dodala: „Tři roky po skončení posledního Vendée Globe lze pouze spekulovat o důvodech a načasování tohoto anonymního odhalení. Vyhrazujeme si právo v případě potřeby podat stížnost. Jsem samozřejmě k dispozici Fédération Française de Voile a Vendée Globe aby transparentně analyzovaly naši komunikaci.“

Špatné pro vedení závodu

Celá situace je nemilá nejen pro Clarisse Crémer, ale také pro vedení závodu. Jakékoli pochybnosti o dodržování pravidel mohou vést ke snížení důvěryhodnosti závodu v očích veřejnosti a sponzorů. Bude zajímavé sledovat, jak se se složitým problémem popasuje komise, která má řešení na starosti.

840
Na horu