Search
× Search
Kdo je vinen?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Kdo je vinen?

Dnes jsem chtěl přestat řešit válku na Ukrajině. Chtěl jsem se vrátit k lodím. Ale jak? Ráno na mě vyskočily záběry z Charkova, který destruují ruské rakety. Co to je? Co se to děje? Kam zmizel rozum?

Nejprve je třeba vybít frustraci.

Dělá se to tak, že si stoupnete do rohu a zakřičíte do zdi z plných plic:

„Rusové jsou svině!!!“

Trochu se to zlepší…

Vím. To, co jsem nyní popsal, je princip kolektivní viny. Určitě jsou v té zemi zla tisíce lidí, kteří se současným děním nesouhlasí a odvážně se mu postaví. Před jejich statečností klobouk dolů.

 Kdo však mlčí, chodí dál poslušně do práce, je vinen. Svojí nečinností je účasten na masakru, kterého se Rusko dopouští. Pokud si tito lidé někdy položili otázku, jak vypadá masový vrah, dnes ho mohou vidět. Stačí se podívat do zrcadla. Spolupachatelem masového vraha je obyčejný tuctový občan Ruska. Úředník, dělník, řemeslník, dokonce učitel, lékař… I naprosto neangažovaný sportovec, mající v hlavě jen švihadlo. Ti všichni pomáhají vraždit nevinné lidi na Ukrajině. Jaký je to pocit?

Jde přitom o ty, kteří jediní mají šanci dalšímu krveprolití zabránit. Pokud zvednou své zkurvené zadky a zariskují.

Ano, snadno se to říká…

Oni jsou však těmi, kdo zrůdu nechali vyrůst. Kdo svojí neangažovaností zalévali sazenici brutální diktatury a nechali vyrůst prales hrůzy a utrpení. Nyní jim nezbývá než riskovat. Riskovat vlastní pohodlí, vlastní blahobyt, vlastní byty, domy, auta, vlastní dovolené u moře či v Alpách, vlastní životy. Protože nyní místo nich přicházejí o životy jiní. Lidé, kteří chtěli jen žít. A mít se o trochu lépe, než se měli dříve. Místo toho přicházejí Ukrajinci o všechno, co měli. Také o životy. Své a svých blízkých.

Rusové jsou vinni. Všichni. Nebo… Skoro všichni.

1642
Na horu