Search
× Search
Kdo chce odříznout Afriku?
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Kdo chce odříznout Afriku?

Africký kontinent se v poslední době potýká s výpadky internetu. Důvodem jsou poškození podmořských datových kabelů. Na nedávné narušení kabelů v Rudém moři nyní navázal incident na opačné straně kontinentu.

Ve čtvrtek ráno byly poškozeny nejméně čtyři podmořské kabely podél západního pobřeží Afriky, což zpomalilo internetový provoz v desítce zemí. Uvedli to poskytovatelé připojení a datových služeb. „Na západním pobřeží Afrky bylo zasaženo několik optických kabelů - WACS, MainOne, SAT3, ACE,“ uvádí zpráva cloudové služby Azure společnosti Microsoft.

Incident navazuje na poškození tří kabelů v Rudém moři koncem minulého měsíce, které se připisuje následkům útoku Húsíů na britskou nákladní loď Rubymar. Ta byla několik dní po útoku jemenských povstalců unášena ve stavu neovladatelnosti a kabely mohla poškodit její kotva.

Dohromady ovlivňují incidenty s kabely ve východní a západní Africe provoz internetu na celém kontinentu, uvedla společnost Microsoft. Podle údajů společnosti Cloudflare byli čtvrtečním výpadkem internetu nejvíce postiženi obyvatelé Libérie. Výrazné zpomalení zaznamenalo také Pobřeží slonoviny, menší dopady pak Gambie, Guinea, Ghana, Benin, Niger a Jihoafrická republika.

Rozsah, příčina a místo čtvrtečního přerušení kabelů jsou stále předmětem vyšetřování. Společnost Cloudflare zjistila, že u narušení dochází k určitému vzorci - výpadky se šíří od severu k jihu.

Problematika zasévá stále hlubší pochybnosti ohledně bezpečnosti kritické infrastruktury Západu, protože devět desetin veškerého mezinárodního datového provozu prochází pod mořem. Kabely jsou drahé, zároveň však obtížně monitorovatelné a z velké části nechráněné. Míra závislosti západní civilizace na této infrastruktuře odpovídá též míře naší zranitelnosti.

343
Na horu