Search
× Search
Kde marína se saunou a bicykly stojí 33 EUR?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Kde marína se saunou a bicykly stojí 33 EUR?

Nejen jih je jachtařsky atraktivní. Na plavbu z Finska přes Alandy do Stockholmu se vydal Dan Přívara s posádkou milovníků chladné severské krásy. Jaká je hlavní výhoda severu, pokud ho srovnáme se Středomořím? Absence koupánichtivých hord? Rozdíl to je, to ano. Protože komu by se chtělo do vody, která má 8,8°C.

I když… Finové by možná řekli už… Za poslední měsíc se Balt ve Finsku ohřál na více než dvojnásobek. Před 30 dny mělo moře 4°C a od té doby leze teploměr ustavičně nahoru. Jen je poněkud líný. Myslím ten teploměr.

Zdroj Navionics

Zdroj Navionics

Oblast, kde se pluje.
Plavba Dana Přívary začala ve finském Dalsbruku a první den vedla plavba na 65 mil vzdálený ostrov Kökar. Ostrov je součástí kupy ostrovů většinou menších rozměrů, které rozesel Stvořitel ve chvíli marnivé rozhazovačnosti. Cesta z východu na Kökar vede labyrintem, jehož velká část je na mapách Navionics stále ještě bílým místem, Terra incognita.

Zdroj Navionics

Zdroj Navionics

Detail části plavby.
Bezpečná cesta je značena bójemi kardinálního značení. Jsou úplně všude. Možná proto je jinde na světě nenajdeme, protože všechny vyrobené bóje směřovaly do Finska. Většinou se jedná jen o plastové černožluté tyče bez vrcholových znaků. A někdy nejsou ani žluté, když jsou starší. Žlutá barva vyšisovala a jedná se o černobílé bóje, na kterých si musíte žlutou domyslet.

Foto Dan Přívara

Foto Dan Přívara

Nekončící stmívání.
Vítr během plavby foukal z předoboku. Díky tomu byla plavba labyrintem jednoduchá. Pokud by bylo nutné křižovat, celá situace by byla mnohem náročnější. Celých 65 mil se plulo za světla. Světlo je vlastně skoro pořád. Noc jako taková v tuto chvíli na severu Baltu již není. V čase od půlnoci do tří do rána panuje tzv. námořní svítání, kdy je slunce někde mezi 6 a 12°pod obzorem. Od tří do půl páté je to občanské svítání, kdy je slunce do 6°pod obzorem. Od 0422 do 2233 je den. A od 2233 do půlnoci je občanský soumrak se sluncem do 6°pod obzorem.

Foto Dan Přívara

Foto Dan Přívara

Benzínová pumpa na Kökaru.
Sandvik, kde na ostrově Kökar naše výprava skončila, je malá marína, kde těch nemnoho vyvázaných jachet stálo bokem. Cena za 45 stop dlouhou jachtu je 33 EUR. V ceně je elektřina, voda, sauna a půjčení kol. Vše bylo využito.

Dnešní plavba vede mezi desetitisíci ostrovy úžinami do Hamnsundetu. Cca 50 mil…

1355
Na horu