Search
× Search
Kde je ve Středomoří největrněji?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Kde je ve Středomoří největrněji?

Jaká část Středomoří je největrnější? Kam se vydat, když chcete, aby pravděpodobnost větru byla co nejvyšší? Kde je větru nejvíce v létě a kde v zimě?

Situace se mění v průběhu roku. Jsou však místa, která během většiny ročních období jsou větrnější než jiná. Podíváme-li se například na zimní větrnou mapu Středomoří, uvidíme, že zdaleka největrnější je oblast na severozápadě Středomoří u ústí řeky Rhony, tedy oblast mezi Marseille a Pyrenejemi (Golfe du Lion). Zde vane obávaný mistrál, tedy severozápadní vítr, jehož průměrná rychlost je v zimě kolem 20 uzlů. To sice nevypadá nijak hrozně, ale jde o průměr…

Druhým místem, kde se vítr blíží ke 20 uzlům je Egejské moře. V mnoha částech centrální Egeje se v zimních měsících průměrná rychlost pohybuje kolem 17 uzlů. Také zde jde především o vítr severních směrů.

V jarních měsících rychlost větru klesá. Stále je však patrná vyšší rychlost větru v Golfe du Lion a obecně západně od Korsiky a Sardinie. Průměr se pohybuje pod 15 uzly. V Egeji je to slabší. S příchodem teplejšího počasí vítr slábne, průměrně se v jarních měsících rychlost pohybuje kolem 12 uzlů.

I v létě větrným poměrům dominují dvě již zmíněné lokality. Tentokrát však v prohozeném pořadí. Tentokrát je největrnější Egejské moře. Na jihu, tedy východně od Kréty se průměrná rychlost větru blíží 20 uzlům. Samozřejmě meltemi, tedy vítr severních směrů. Na severozápadě Středomoří vane mistrál nejvíce u pobřeží, dále od břehu rychle slábne.

A zbývá nám podzim. Pro nejvíce větru se vrátíme na severozápad do Golfe du Lion. Průměrný vítr se znovu blíží až ke 20 uzlům. V Egeji je to pod 15. V nám blízkém regionu, tedy v Chorvatsku, je na podzim oblast pod Velebitem srovnatelná s Golfe du Lion. Jen místo mistrálu zde fouká bóra.  

 

2094
Na horu