Search
× Search
Kauce při pronájmu jachty a její pojištění
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Kauce při pronájmu jachty a její pojištění

Při pronájmu jachty skládá jachtař kauci. Kauce je spoluúčastí na pojištění jachty. V případě vzniklé škody je spoluúčast na pojistce placena ze složené kauce. Jak je to s možností pojištění kauce?

Výše kauce u charterových společností liší. Dnes se obvykle pohybuje od 1500 EUR do 3000 EUR. Jsou ale i společnosti, které požadují vyšší kauce 4000 – 5000 EUR. V takových případech obvykle nabízejí i pojištění kauce o které se pronájem prodraží. Není sice povinné, ale vzhledem k výši kauce více než rozumné.

Podíváme se na několik možností pronájmu a pojištění/nepojištění kauce od té nejjednodušší.

Jachta bez pojištění kauce

Pronajmu si jachtu, zaplatím 2000 EUR kauci a najedu na mělčinu. Škrábanec na kýlu, nic víc. Charterová společnost se z bezpečnostních důvodů rozhodne vytáhnout jachtu z vody, což jí není možné zazlívat, aby zkontrolovala kýl a trup. Za jednu operaci jeřábu je třeba počítat 300 – 400 EUR. Celkem tedy nejméně 600 EUR je jeřáb. Budou-li na lodi třeba další práce, bez problémů se škoda vyšplhá na 2000 EUR. STačí drobné najetí na mělčinu a charterové plavba se prodraží i na více než dvojnásobek.

Plné pojištění kauce u charterové společnosti

Možností je pronájem jachty s plným pojištěním kauce u charterové společnosti. To nabízí v Chorvatsku například společnost Navigare. K pronájmu jachty si připlatíte pojištění kauce u charterové společnosti a žádnou kauci neskládáte. U Navigare je to na první pohled vysoká částka (povinná u Navigare, u jiných společností ne), ale v ceně je i úklid, transit log, ručníky, přívěsný motor… Výhodou je, že při vracení jachty neřešíte žádné potíže, případné škody nahlásíte a tím je situace vyřešena. Je to vynikající řešení, pokud se vydáváte na jednu jedinou plavbu za rok.

Částečné pojištění kauce u charterové společnosti

Některé charterové společnosti nabízejí pojištění kauce, ale stále se snížená kauce za loď skládá. Je to uváděno jako pojistka proti vandalství. V takovém případě je třeba zjistit, co kryje pojistka a na co se vztahuje spoluúčast. Aby nedošlo k nepříjemnému překvapení. Skládaná kauce je v takovém případě nízká, obvykle 250 – 500 EUR. Případné krytí škod je závislé na podmínkách.

Celoroční pojištění kauce u pojišťovny

V současné době jsou u nás (ČR + SR) na trhu dvě pojišťovny zabývající se celoročním pojištěním kauce. Tato možnost je nejlepší pro všechny, kdo se vydávají na moře vícekrát za rok. Mají pak uzavřenou pojistku, která kryje kauci na všech absolvovaných plavbách, v jednom případě i na regatách.

V takovém případě v charterové společnosti skládáte kauci. Při již zmíněném poškození lodě (kauce 2000 EUR, škoda 2000 EUR) vám z kauce nic nevrátí. Vzniklou škodu uplatníte u své pojišťovny. Ta odečte ze vzniklé škody spoluúčast na pojistce a zbytek vám uhradí.

Boatsafe

Dnes jsou u nás dvě společnosti, které toto pojištění poskytují. Česká platformaa Boatsafe, za kterou stojí zkušený jachtař Jiří Zindulka, kterého mnozí znají. Cena celoročního pojištění kauce (2000 EUR) je 6204 Kč, spoluúčast na pojistce 5000 Kč. Pokud jste členy Boatsafe Skippers Clubu můžete získat slevu až 20 % na celoroční pojištění kauce. Celé sjednání pojištění je online a je možné si navíc připojistit i nestandardní plachty (spinaker, genaker, Code 0). U Boatsafe je kryté i poškození i motoru a převodovky, s tím mohou být jinde potíže.

Dále Boatsafe nabízí variantu Profík. Není určena jen profesionálům, rozhodnout se pro ni může kdokoli. Cena je (pro kauci 2000 EUR) 12925 Kč na rok. Platí i pro profesionální skippery a také při regatách. V ceně jsou i doplňkové plachty jako spinaker, genaker a Code 0. To je veliké plus pojištění v profi verzi. Všechny regaty, kterých se skipper zúčastní, má v jednom pojištění sjednaném online.

Máte-li pojištěnu kauci u Boatsafe, tak v našem modelovém případě nepřijdete při najetí na mělčinu o 2000 EUR, ale o 5000 Kč, což je spoluúčast na pojistce. Pojišťovna je česká, řídí se českým právem. To je důležité při nesrovnalostech.

Yacht-Pool

Celoroční pojištění kauce nabízí také společnost Yach-Pool. Pro Českou republiku funguje pobočka v Bratislavě. Cena pojištění pro kauci 2000 EUR je 210 EUR, spoluúčast je 5 %, ale nejméně 50 EUR. V našem modelovém případě by byla spoluúčast 100 EUR. Jedná se o německou pojišťovnu, v případě nesrovnalostí jsou určující podmínky v němčině.

Pro jachtaře, kteří vyplouvají několikrát za rok na charterovou plavbu je celoroční pojištění kauce nejvýhodnějším řešením. Nevyhnete se sice placení kauce, ale můžete si pronajmout jachtu od jakékoli společnosti kdekoli na světě a kauci máte pojištěnou. Boatsafe pak nabízí i cestovní pojištění, ve kterém je jachting pojištěn v základu. A to nejen jachting pobřežní, ale do vzdálenosti 200 mil od pobřeží, což je platnost papírů B.

 

 

2859
Na horu