Search
× Search
Kam zmizel pasát
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Kam zmizel pasát

Vyplujete z Kanárských ostrovů, dostanete se ven z větrného stínu vysoké pevniny a jste v pasátu. Tento pravidelný vítr vás doveze až do Karibiku. Hezky, pohodlně, na zaďák. Jenomže tentokrát tam není. Chybí. Někam se ztratil. Co se stalo?

Pro existenci pasátu je důležitý tlakový útvar nazvaný Azorská tlaková výše. Ten se nachází… No pro zjednodušení řekněme někde kolem Azor. Protože v tlakové výši se vítr točí po směru hodinových ručiček (tedy na severní polokouli), na jeho jižní straně musí foukat od severovýchodu u Afriky a postupně směrem k západu se vítr stáčí více na východní.

Zde je kámen úrazu. Místo Azorské tlakové výše najdeme nad Azorskými ostrovy tlakovou níži. Je veliká, rozsáhlá a uhnízdila se tam již před několika dny. Motor pasátu se zastavil, dokonce se roztočil na opačnou stranu.

Výsledkem je, že v pasátové oblasti jihozápadně od Kanárů pasát nefouká. Nefouká téměř nic, jen kozí dechy, nebo západně od Kanárů dokonce opačný západní vítr.

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Situace příští pondělí, kdy zase vládu převezme Azorská tlaková výše.
Pasát zůstal zachován až daleko na jihu, až pod Kapverdskými ostrovy. Stabilní se vítr zdá být až jižně od 15°severní šířky. Jachty, které se nyní vydávají z Kanárů do Karibiku, musí následovat vítr a plout daleko na jih. Podívejte se například na flotilu Class 40 v závodu Transat Jacques Vabre. Vedoucí jachty plují až téměř na 10°severní šířky.

Nebo nyní závod ARC, který odstartoval včera z Kanárů. Téměř celá flotila pluje souběžně s Afrikou na jihozápad. Jen tři či čtyři odvážlivci vyrazili na severozápad ke středu tlakové níže.

Situace v pasátové oblasti se hned tak neopraví. Podle předpovědi se zdá, že pasát se vrátí do oblasti jižně od Kanárů až o víkendu. Pokud se tedy chystáte vyplout Kanárů a nechcete se trápit, půjčte si na týden auto a vydejte se obdivovat krásu ostrovů.

2208
Na horu