Search
× Search
Kam se vydat v Jónském moři
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Kam se vydat v Jónském moři

Chystáte se na plavbu na západě Řecka a hledáte lokality, které byste něměli vynechat? Když to jen trocu půjde, tak nezapomeňte na Paxos. A vydejte se i do vnitrozemí ostrova.

Ostrov leží 7 mil jižně od Korfu, 8 mil západně od řecké pevniny a 30 mil na severozápad od ostrova Lefkas. Dlouho byl známý jen produkcí vynikajícího olivového oleje. Toho nejlepšího, byl dodáván do anglického obchodního domu Harrods. Místních krás si nejdříve všimlo pár Britů, kteří se zde usadili a užívali si klidnou atmosféru ostrova zarostlého olivovými hájemi.

Gaios

Foto archiv

Foto archiv

Nejužší místo přístavu v Gaiosu
Hlavním přístavem je Gaios, ležící v jižní třetině východního pobřeží ostrova. Jde o nejhezčí přirozený přístav ve Středomoří (alespoň z mých zkušeností). Více než půl míle dlouhý kanál je krytý dvojicí ostrovů. Někteří majitelé zde nechávají své jachty zakotvené celoročně. V Řecku nebývají mooringy, všude v kanálu je ale ideální hloubka na kotvení. V jižním vjezdu je značena hloubka jen 2 metry, ale s opatrností jsme tudy vpluli i s jachtou s ponorem 2,1 metru (nemusí to ale vyjít každému).

Máte-li čas, vydejte se pěšky z Gaiosu přes kopec na západní pobřeží Paxosu. Projdete neuvěřitelnými olivovými háji, které zde rostou již staletí. Pod nimi je stín a chládek. Občas můžete narazit na místního majitele latifundií, který pospává s hlavou opřenou o mechem porostlý kmen olivovníku. Čeká, až uzrajou. Na západní straně ostrova je pobřeží členité, plné skal a skalisek, s křišťálovou vodou a parádním šnorchlováním.

Gaios už není klidným přístavem s pár restauracemi. Z turistického ruchu žije, ale přesto stojí za návštěvu. Stále je zde také možné nakoupit parádní olivový olej přímo z kádí.

Lakka

Foto archiv

Foto archiv

Přístav Lakka na severu Paxosu.
Dalším oblíbeným přístavem je na severu Paxosu Lakka. Znovu jde o malebnou vesnici obklopenou olivovými háji. Pár míst k stání je u mola (pozor na hloubku), většina jachet však stojí na kotvě. Při silnějším severozápadním větru, který v létě převažuje, zde může být trochu blivno (kvůlivá vlnění). Dno je převážně písečné a dobře drží. Tavern je na břehu dost a samozřejmostí je i vynikající frapé.

Kotvit se dá také v Longosu (na východním pobřeží jižně od Lakky. Za severozápadního větru jde však o nekomfortní stání. Na jihu Paxosu je ještě zátoka Mongonisi, kde najdete také několik taveren.

Antipaxos

Foto archiv

Foto archiv

Voda v zátokách na severovýchodě Antipaxosu je azurová.
Jižně od Paxosu leží menší ostrov Antipaxos. Zde jsou nejvíce navštěvované překrásné zátoky s plážemi na severovýchodním pobřeží. Koupání je zde famózní. Přes den je zde sice hodně lodí, ale navečer se prostor vylidní a můžete být v parádní lokalitě sami. Doporučuji.

Za klidného počasí je možné kotvit i v zátokách na západním pobřeží obou ostrovů. Jak jsme se již zmínili, voda je křišťálová a je zde mnoho míst na šnorchlování, či skákání z útesů. A navíc zde jsou i atraktivní jeskyně přístupné z moře…

Paxos si nenechte ujít.

 

6436
Na horu