Search
× Search
Kam se poděla slavná Černomořská flotila?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Kam se poděla slavná Černomořská flotila?

Černomořská flotila byla chloubou ruské armády. Ovládala Černé moře a na začátku války na Ukrajině hrozila celému ukrajinskému jihu. Jenomže v poslední době… Není o ní moc slyšet. Co se stalo s mocnou silou, která svého času ukazovala ruské svaly všem v regionu?

Černomořská flotila je jako výrostek, který dvakrát propadne a pak terorizuje ve třídě mladší spolužáky. Je větší, je silnější, má více sebevědomí. Jen do chvíle, než se najde někdo, kdo se mu postaví a nakopne ho mezi nohy.

Takovým kopancem bylo pro ruské loďstvo potopení slavného křižníku Moskva. Byl sice už půl století starý (námořní velmoci takto staré lodě vyřazují z provozu), ale pro ostatní v oblasti to byl onen výrostek, který dvakrát nedokončil ročník, raší mu knír a kouří za rohem.

Když poslali Ukrajinci ke dnu Moskvu za použití svých protilodních střel Neptun, bylo jasné, že na severozápadě Černého moře není pro ruskou marínu bezpečno. Bylo nutné se stáhnout do větší vzdálenosti, nebo do bezpečí krymských přístavů. Navzdory přesvědčení ruského velení o nezranitelnosti loďstva o jeho schopnosti se ubránit, se zase jednou ukázalo, že je to jen další vesnice knížete Potěmkina, smečka vzteklých psíků s vylámanými zuby.

Další ranou, která už definitivně vyrazila ruskému černomořskému loďstvu zbylé zuby, bylo osvobození Hadího ostrova. Rusové na tento strategický ostrůvek zaútočili hned na začátku války a podařilo se jim ho získat. Poté se pokusili na ostrov jen pár kilometrů od ústí Dunaje dopravit protiletadlové raketové systémy. To už se jim nepodařilo. Ukrajinci přitom zničili několik ruských výsadkových plavidel. Dnes je Hadí ostrov znovu ukrajinský a ruská černomořská flotila ukazuje pěsti daleko od ukrajinských břehů. Bojí se jak ukrajinských Neptunů, tak protilodních střel Harpoon, které Ukrajině darovalo Dánsko.

Zbytek floty si líže rány v Sevastopolu. A čeká, jak se situace vyvine. Moc na tom nezměnila ani výměna vedení. No a když se Ukrajincům podařilo zaútočit i na letiště Saki, na kterém měla marína svá letadla a velkou část jich zničit, vypadá to, že námořnictvo nebude na bitvu o Ukrajinu vzpomínat v dobrém. Znovu se potvrdilo, že ruské námořnictvo může být hezké, šedivé, řinčivé, kouřící a rachotící, na přehlídkách jim to sluší. Určitě by rozstřílelo flotilu oplachtěných kánoí z Vanuatu, ale na rovnocenného soupeře to není. 

1585
Na horu