Search
× Search
Kam s ním?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Kam s ním?

Pronajmete si krásnou novou jachtu, například Elan E5. Začnete nakládat zásoby a najednou zjistíte, že nevíte, kam s nimi. Skříňky v salonu jsou malé a je jich málo, pod sedačkami jsou tanky, klimatizace, baterky a kdovíco.

Moderní jachty jsou neuvěřitelně prostorné, pokud je srovnáme s loděmi 10 let zpět. Trupy se rozšířily a zkosené boky umožňují využít celou jejich šíři. Má to ale také negativa. Na bocích jachet zmizela „hluchá místa“, která byla ideální na skříňky.

Na kurzy přístavních manévrů máme v Praze skoro 50 let starou jachtu Contest 31. Je dlouhá 9,5 metru a proti již zmíněnému Elanu E5 je maličká a v podpalubí ještě menší. Přesto má ve skříňkách v salonu více místa než na novém Elanu. Skříněk je hodně a jsou hluboké… Mohu do nich umístit zásoby na měsíc plavby…

Na nových lodích by bylo také možné udělat více skříněk a udělat je hlubší. Salón by se však opticky zmenšil. Proto se to nedělá. Výrobci dávají přednost opticky prostornému salonu před opticky menším, protože má na bocích skříňky. Větší skříňky a více skříněk.

Není třeba za tím hledat neznalost výrobců lodí. Týmy, které na jachtách pracují, velmi dobře vědí, co dělají. Je to jednoduché, řídí se tím, co zákazníci požadují. Vzdušný interiér prodává. Proto na moderních jachtách sériové produkce je málo místa na uložení zásob, oblečení atd. Jsou málo praktické.

Je třeba se na tuto problematiku podívat ještě jednou optikou. Velká část masové produkce míří do charteru. Charterový host chce jachtu, která ho uvnitř na první pohled praští do očí. To je ten prostor.

A majitelské lodě? Kolik z nich pluje po světě a kolik postává většinu roku v maríně? A na stání v maríně nejsou skříňky třeba.

3585
Na horu