Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Kalamos
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Kalamos

Vyrazíte-li letos do Jónského moře, Máme pro vás tip na hezkou zastávku. Je to ostrov Kalamos. Leží jen necelou míli od řecké pevniny.

Ostrov se nachází v uzavřeném moři pod ostrovem Lefkada. V této oblasti podmínky v mnohém připomínají Chorvatsko, protože jde o oblast, která je uzavřená, krytá před vlnami z otevřeného moře a je zde mnoho ostrovů a ostrůvků.

Kalamos je 6 mil dlouhý, dvě míle široký. Nejvyšší hora má 754 metry. Na mnoha místech je ostrov zarostlý borovicemi až k mořské hladině. Na pobřeží ostrova je mnoho malých oblázkových pláží, které jsou převážně přístupné jen z moře.

Stále na ostrově žije jen několik stovek obyvatel. Centrem ostrova je vesnice Kalamos, kde je i dobře krytý rybářský přístav, ve kterém jsou i místa pro jachty. Obvykle se zde stojí zádí k molu, s přídí na kotvě. Hloubka je uprostřed přístavu jen kolem 3 metrů a kotva dobře drží. Jedna z restaurací je nhned na kraji přístavu, kde je možné dávat tzatziki s výhledem na moře a na přístav.

Poklidný ráz vesnice je dán i tím, že ještě nedávno nebyl ostrov napojen na standardní elektrickou síť a tak se žilo po staru.

Ostrov byl obýván už od neaolitu a z řeckých dob je zde zřícenina hradu Xylokastro. Na západě ostrova je zátoka Porto Leone. Původně zde byla vesnice, která však byla v roce 1953 opuštěna po zemětřesení, které zničilo tamní zdroj vody. Zátoka je krytá, ale velmi hluboká a s kotvením je to horší.

Na severu ostrova je ještě malá vesnice Episkopi s rybářským přístavem, který však je pro jachty příliš malý.

7307
Na horu