Search
× Search
K čemu je sada dřevěných špuntů?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Bezpečnost

K čemu je sada dřevěných špuntů?

Na každé jachtě by mezi nářadím, náhradními díly a zbytečnostmi z minulých plaveb měla být i sada dřevěných špuntů, o kterých mnozí netuší, jaká je jejich funkce.

Tyto špunty z měkkého dřeva jsou určeny k ucpání díry, která může vzniknout při ulomení seacocku. To je průchod trupem lodi s kohoutem, kterým se saje, nebo odvádí voda z kuchyně, koupelny, k motoru…

Protože u těchto průchodů trupem není vyloučené jejich selhání, které může mít tragické následky, měl by být u každého seacocku připraven špunt, kterým bude v případě nutnosti možné otvor ucpat. Takto se to řeší například na závodních jachtách.

Image
Na charterových jachtách je sáček se špunty pečlivě uschován, obvykle u navigačního stolku. Pokud by bylo nutné špunt použít, je třeba nejprve najít sáček, pak vybrat správnou velikost a pak… Pak už možná bude pozdě.

Správně byste tedy měli mít i na vlastní lodi u každého seacocku uvázaný špunt správné velikosti. Aby stačilo najít závadu. Už samotné nalezení zdroje průniku vody do podpalubí nemusí být snadné...

559
Na horu