Search
× Search
Jsou v sezóně nejatraktivnější destinace zklamáním?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Jsou v sezóně nejatraktivnější destinace zklamáním?

Blíží se červenec, týden na jachtě v Chorvatsku, v Řecku, možná na Baleárech… Posádka se už od zimy těší na Dubrovnik, do řecké Hydry, nebo na některou z kalendářových pláží na Baleárech. Má se nač těšit, nebo je lepší změnit plán plavby?

Atraktivní lokality. Najdeme je na plakátech, v časopisech, na Youtube, v kalendářích, ve filmech. Vypadají skvěle. Krásně nasvícené, bez turistů, tyrkysová voda, bělostný písek, středověká architektura.

Jak ale budou tato must-see místa vypadat, až je v červenci navštívíte? Nebude to pro celou posádku zklamání a ztracený cenný den dovolené?

Pojďme se podívat na Dubrovnik. Lokalita, o které už i v Anglii píší, že ztratila jakoukoli osobitost a srovnávají ji s Disneylandem. Připlujete do přístavu Gruž, nebo do ACI maríny, a do města musíte busem, nebo pěšky. Z Gruže do starého města je to cca 3 km. Pokud nevyrazíte brzy ráno, dojdete v balkánském slunci k branám opevněného města ve stavu blízkém mdlobám. Pokud se vám nezatočila hlava cestou, porazí vás davy lidí před hlavní branou. Případné doplnění tekutin v kavárně vám svojí cenou vyrazí dech. Uvnitř města nebudete příliš obdivovat architekturu, ale budete sledovat brzdová světla davu před vámi. Před rozpařenými turisty nebude úniku.

Město je prý nejhezčí ze středověkých hradeb. Rodina se dvěma ratolestmi nechá za hradby v kase 100 EUR. Tolik finanční stránka věci. Ani pohled na město ale nebude takový, jako na plakátech. Budete se sunout po schodech v davu výletníků z turistických lodí a vaše tělesná teplota bude atakovat kritické hodnoty.

Případný oběd bude cenou připomínat michelinskou restauraci, ale kvalitou nepřesvědčí.

Možná jste chtěli vidět Dubrovnik z plakátů, ale prázdniny nejsou dobou, kdy ho najdete. Jestli vůbec je možné ho ještě najít… Vrátíte se na loď, řeknete si bylo to hezké, ale v zátoce na kotvě jsme se mohli celý den v klidu koupat.

Návštěva Dubrovniku může být zajímavá v dubnu, v říjnu, v listopadu. A platí to nejen o tomto městě. Stejné to bude ve Hvaru, na Hydře, na Santorinu, Mykonosu a na mnoha dalších místech, která jsou označovaná jako turistické magnety. Co na výborné fotografii vypadá fantasticky, je v reálu obvykle jen čekárna na podojení.

Mnohem více vám nakonec může dát vesnický přístav s lokální tavernou, tedy místo, které stále ještě neztratilo svoji atmosféru. Na fotografii to možná nebude mít takový efekt jako Dubrovnik, nebude to znít před přáteli jako Hvar, ale zážitek to zřejmě bude lepší, autentičtější.

446
Na horu