Jsou předpovědi větru důvěryhodné?
Často si zde představujeme nejrůznější zdroje předpovědi počasí a speciálně větru, který je pro nás nejdůležitější. Jak moc můžeme těmto zdrojům důvěřovat?
Důvěřovat možná není to správné slovo. Důvěryhodné samozřejmě tyto zdroje jsou. Určité detaily však na nich chybí.
Jde o zdroje, které jsou obvykle zdarma, nebo jen za malý poplatek. Proto mají určité nedostatky. Nejsou tak podrobné, jak mohou být informace k profesionálnímu použití.
Jejich rozlišení je například menší. Co to pro nás znamená? Některé detaily nám zůstávají skryty. Dochází zde k určitému zprůměrování informací. Představte si přicházející frontu. Před frontou vidíte široký pás větru o rychlosti 40 uzlů. Pokud byste měli přístup k informacím o větším rozlišení, viděli byste, že je tam i úzká oblast, kde vítr přesahuje 50 uzlů, ale ta se ve verzi s menším rozlišením ztratila.
Další potíže nastávají u pobřeží. Do informací volně přístupných obvykle není započten vliv pevniny. Z důvodu malého rozlišení. Jde například o zesilování větru kolem výběžků pevniny, v úzkých průlivech nebo na rozhraní pevniny a moře vlivem konvergence.
Proto je třeba informace, které máme k dispozici, brát s určitou rezervou. Proto je třeba se snažit porozumět lokálním vlivům, které pomohou odhalit to, na co je předpověď krátká.
8116
Související články
Proč v tlakové níži prší?
Proč v tlakové níži prší?
V tlakové níži je zataženo, prší. V tlakové výši obvykle jasná obloha, svítí slunce. Proč ale tomu tak je? Proč se počasí chová takto?
Plnou hlavní plachtu, nebo ref?
Plnou hlavní plachtu, nebo ref?
Vyplouváte z přístavu, plachta jde nahoru, fouká tak akorát. Po 10 minutách již s větrem bojujete a je třeba refovat. Kdy mám tahat plachtu celou a kdy zarefovanou?
Větrný stín
Větrný stín
Co udělá vysoký ostrov s větrem? Krásně je to vidět v předpovědi na sobotu za Madeirou a Kanárskými ostrovy na stránkách Windy. Větrný stín za Madeirou se potáhne 250 mil až ke Kanárům.