Search
× Search
Joyon podruhé atakuje Jules Verne Trophy
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Joyon podruhé atakuje Jules Verne Trophy

Trimaran IDEC Sport je na cestě za ziskem Jules Verne Trophy. Podruhé. Loni zaostal za rekordem v plavbě kolem světa dva dny. Podaří se to tentokrát?

Francis Joyon (60 let) je držitelem sólového rekordu v plavbě kolem světa (57 dnů). Loňský pokus o zisk Jules Verne Trophy nebyl úspěšný. Za rekordním časem trimaranu Banque Populaire V (45 dnů) zaostal Joyon se svými muži o 2 dny. Na vině byl pomalý Atlantik na zpáteční cestě od mysu Horn na sever. 

Včera ve 21:14:45 UTC tedy 31 metrů dlouhý trimaran odstartoval znovu.
Na palubě je včetně Joyona 6 mužů. Jde o naprosto stejný tým, jako byl ten, který se o to samé pokusil loni. To je nevídané. 

31 metr dlouhý trimaran vyplul do podmínek, které nejsou pro rekord tradiční. Vyplul do oblasti bez větru uprostřed tlakové níže. Potřeboval se dostat na její zadní stranu, kde vane silný severní vítr. Rychlosti prvních hodin rekordního pokusu tak nic velkého nenasvědčovaly. Ráno se pohybovaly jen kolem 1 uzle.
Po zadní straně níže by se však IDEC Sport měl dostat bez zpomalení až do pasátu a projet tak rychle až na rovník.
Bude zajímavé sledovat, za jak dlouho dožene rekordní trimaran poslední účastníky Vendée Globe, kteří startovali před čtrcnácti dny.

 
Polohu trimaranu najdete zde.
Vytisknout
2431
Na horu