Search
× Search
Jirka Pacák: Proč rád pluji v Řecku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Rozhovory

Jirka Pacák: Proč rád pluji v Řecku

Mnozí naši čtenáři znají Jirku Pacáka, pluli s ním, nebo s ním absolvovali kurz. Jirka tráví ročně na moři kolem 23 týdnů. Velkou část z toho stráví v Řecku. Co Jirku do Řecka láká, jakou oblast má nejraději a kam by se nejraději vydal?

Jirko, kolik týdnů jsi letos plul v Řecku? 

Každý rok se to mírně zvyšuje. Letos je to 8 týdnů. Skoro tolik jako v Chorvatsku. Dělím to mezi Egej a Jónské moře. Nezdá se to moc, ael pak  jsou také týdny, které věnuji exotičtějším mořím… 

 

Dobrá, nejvíce času tedy trávíš každý rok v Řecku a Chorvatsku. Kam jedeš raději?  

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Ostrov Sikinos
Chorvatsko je pro mě jednodušší, protože přejezdy mezi marínami a přístavy nejsou komplikované, krátké vzdálenosti. Kurzy a přístavní manévry probíhají skoro výhradně v Chorvatsku. Ale Řecko je pro mě krásnější, lákavější, osobnější. V Řecku jsem prožil několik příjemných let, na které nikdy nezapomenu. Raději tedy jedu objevovat Řecko. Rád vyrážím na vzdálené ostrovy, kde turistika je stále ještě o poznávání lokality a lidí, kde jste pořád hostem a nikoli zrnkem v soukolí turistického průmyslu.  

Kdybys měl doporučit jednu z těchto zemí pro začátečníky - jachtaře. Která by to byla? 

Chorvatsko je ojedinělá jachtařská lokalita. Tolik přístavů, zátok, ostrovů, kdekoliv doplníte palivo nebo třeba vodu. Nebýt bóry, tak i docela meteorologicky bezpečno. Tak na začátek nejlépe asi Chorvatsko.

Řecko je tedy místem, které již vyžaduje určité zkušenosti, je to tak?

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Klášter na ostrově Amorgos
Ano, Řecko má svá specifika. Bavíme-li se o Egejském moři, je to především letní vítr meltemi, který může být velmi silný. Pro začínající jachtaře to může být zážitek, který jim pocuchá jak žaludek, tak i sebevědomí. V porovnání s Chorvatskem navíc vládne v Řecku určitá anarchie. V Chorvatsku je vše nalinkované. V přístavech je dáno, kde můžete stát, kde ne. Všude jsou mooringy, přípojky na vodu, na elektriku, výběrčí, kterým se říká pomocníci. Kotevní bóje v zátokách. To v Řecku víceméně chybí. Vše je jako kdysi. Tady je přístav. Lépe, či hůře chráněný. Zbytek už je na tobě. Umíš kotvit? Umíš se vyvázat? Víš kde? Umíš si sehnat vodu? To vše je na tobě. Pro skippera znalého chorvatského pořádku je to matoucí a chvíli trvá, než si zvykne. Pokud mu to někdo zkušený neukáže.  

Čím se liší Řecko od Chorvatska po jachtařské stránce? S čím musí jachtaři se zkušenostmi z Chorvatska počítat v Řecku a co se musí naučit?

Rychle refovat. To především. Ale samozřejmě nejen to. Musí se naučit dobře kotvit. V Chorvatsku již málokdy využijete stání v přístavu s přídí na kotvě. V Řecku je to standard. Řádně vysvětlit posádce, co od ní chci, vše promyslet a připravit, umět s lodí manévrovat za větru v malém prostoru... A mít  odhad, kdy kotvu spustit. Určitě se to naučí každý...jen je třeba vědět jak. Také je třeba se naučit plout v silném větru. Fouká-li meltemi, je to jiný zážitek než v Chorvatsku mezi ostrovy.

Chorvatsko je, co se týče jachtařské obtížnosti, poměrně homogenické. Jak je to v Řecku, jsou zde náročnější a méně náročné oblasti? Které?

Řeknu to stejně, jako to říkám klientům. Nabízím plavby v Řecku následovně.

1. Lefkáda - velká marína = velký výběr lodí, plavební  i meteo podmínky jako v Chorvatsku (plati i pro Korfu- ale vyplutí z Lefkády, třebas i na sever považuji za rozumnější), tedy kratší přeplavby, vlny menší ,ale taky víc lodí.

2. Athény - z Pirea, pro méně zkušené raději jen ostrovy v Sarónskem zálivu a okolí, vyhnete se obávanému meltemi, krásná místa, jen zase trošku víc lodiček.

3. Lavrion -  ušetříte si 25 NM oproti plavbě z Athén a budete dřív na Kykladských ostrovech, kde je to bomba. Ale jako všechno krásný... Nemusí to být snadné. Sledujte pečlivěji předpověď, mějte plán B a neplujte moc na jih. Přeplavby jsou dlouhé a vlny s větrem můžou být nad vaše zkušenosti.

4. Volos - nebo také přímo Skiathos, menší souostroví vám nabídne krátké plavby, krásné zátoky, slabší meltemi a celkově nebojím se napsat pohodový týden.

5. Paros - tedy střed Egeje, doletět přímo tam vám dá neuvěřitelnou výhodu náskoku a možnost prozkoumat ostrovy, které by jste z Athén za týden nedali. Rozhodně to ale nebude sranda, když nevyjde počasí. Jen pro zkušené, nebo ty se štěstím na počasí.

6. Rhodos - stejně jako Kos nabídne neucpané moře, zajímavé ostrovy. Obecně platí pro Egej, držet spíš západovýchodní linii. I tady ale moře dokáže být pěkně drsné. 

Jakou část Řecka máš raději a proč. Je to Egej, nebo Jónské moře?

Foto Jiří Pacák

Foto Jiří Pacák

Vítr byl v Egeji využívaný od pradávna
  Rozhodně mám raději Egej a především Kyklady pro jejich pitoreskní vesničky. Na Parosu jsem pracoval tři sezóny, a bylo to parádní, tak i proto.

Co konkrétní ostrovy. Který z navštívených ti přirostl k srdci nejvíce?

Jak jsem již psal Paros a jeho Naoussa je srdcovka... Určitě doporučuji všem ji navštívit. Ale těch, které mě nadchly hned při první návštěvě je hodně. Namátkou Hydra, Sifnos, Amorgos, fantastická Astypalaia, překrásný Patmos… 

Jedna věc jsou ostrovy a jejich pobřeží a něco jiného může být vnitrozemí. V Řecku na ostrovech jachtaři často přesedají na motocykly a vyráží do vnitrozemí. Který z ostrovů je v z tohoto pohledu nejzajímavější?

Z těch, co jsem měl možnost projet autem, či na motorce...Výjimečný byl vulkanický Nisyros.  

Za sebou máš každoročně mnoho řeckých týdnů. Jsou zde ještě nějaká místa, která jsi neviděl a která bys chtěl během dalších plaveb stihnout?

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Přístav Kamares na Sifnosu
Naposled nezbyl čas na Lipsi a Arki. Stejne tak se těším na Fourni. A o Ikarii jsem taky slyšel chválu, tak snad letos vytáhnu posádku zase na skútry a prozkoumáme ji. 

Řecko ale není jen jachting a ostrovy, ale také zajímavá místní kuchyně. Ty jsi dokonce v Řecku pracoval jako kuchař. Jaké jídlo by si návštěvníci Řecka neměli nechat ujít? 

Mam rád musaku, stifado nebo kleftiko. V Řecku si raději než rybu, dám třeba jehněčí paidakia...kotletky. Nedokážu asi vybrat jen jedno jídlo. Moc rád si dám i něco na ulici. Takový gyros... řekněte jen: mia Pita me tha ola 

Na závěr ještě jeden dotaz. Kdybys měl možnost strávit na lodi 2 měsíce svého volného času. Bylo by to Řecko, nebo bys vyrazil jinam?

Hm... zajímavá otázka. Určitě ne sám, určitě jen ve dvou a určitě někam kde bych mohl objevovat a bylo tam minimum lodí. Jo, takže určitě do Řecka... Určitě tam jsou místa, která stojí za objevování…

4428
Na horu