Search
× Search
Jiří Pacák píše z Azor 2
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Jiří Pacák píše z Azor 2

Jak to na Azorech vypadá s jednotlivými ostrovy, jaké jsou tam možnosti stání, kde je místa poskrovnu a kde je situace lepší?

Graciosa je malý přistav s omezeným prostorem.   Vpluti připomínalo vjezd do plavební komory. A lodě již uvázané nemusí vždy jevit ochotu se jakkoli posunout nebo převázat. Po zjištění, že Švýcar se bojí cokoli udělat ačkoli zabral místo na tři lodě, že rybáři vyjíždějí brzy ráno na moře a místa ve finger pier jsou popsaná jmény lodí, kterým patří, jsme s dvojicí lodí trpělivě stáli a čekali, kdo z přihlížejících vyměkne. Naštěstí Francouz se s malou ocelovkou posunul hlouběji do úzkého zákoutí a vytvořil tak pro kratší loď místo, na kterou se pak i moje šestačtyřicítka v pohodě vyvázala. Od nás si za to vysloužil poděkovaní v láhvi s červeným obsahem. Co on povazoval za samozřejmé, je zřejmě ve vyžraném Švýcarsku považováno za slabost.

Ostrov nabízí pohodový trek do kráteru s možností si ho prodloužit. Na dně kráteru se můžete za pár euro podívat ještě hlouběji, kde už bublá bahno. Na všechny placené atrakce můžete použít 10 % slevový voucher od chartrovky.

Jak na Graciosu, tak i na Terceiru je přeplavba dlouhá 50 Nm. Shodli jsme se, že si všichni zasloužíme volný den na prozkoumání ostrova. Takže neděle, úterý a čtvrtek byla plavba a v pátek jakýsi mix. V Angra do Heroismo na ostrově Terceira má visitorská stání hned u vjezdu. Připadala mi příliš rozhoupaná, tak jsem se vnutil na podélné molo uvnitř bazénu. Nevím, proč je zde zvykem zajíždět do fingers přídí?  V Bretani to chápu. Je složitější v proudech plnicího se bazénu zastavit a manévrovat.

Angra je rozhodně nejhezčí městečko, co jsem na Azorech viděl. Naštěstí je moderní snad desetipatrový nehodící se hotel trošku mimo výhled. Určitě nevynechte procházku na Monte Brasil, Steak House nebo bar s jidlem O Pirata. Záchody, sprchy, elektrika a voda, stejně jako v každé maríně. Na Azorech víc než kde jinde, jsou součástí i prádelny.

Na velkých ostrovech si půjčujeme auta (doporučuji včasnou rezervaci). Pouze na Terceira je místní zábava, řekněme něco jako dráždění mladého býčka na provaze v upravených ulicích. Nepraktikuje se to každý den a musíte se tedy informovat. Existuje i aplikace Bullfight finder, která pro iPhone toto info nabízí.

V centrální části ostrova je několik krátkých treků. Co je bomba, je jeskyně Algar do Carvao. Kombinace Macochy a Moravského krasu. Určitě běžte. Stoji to za to. Nadchlo mě i severní pobřeží. Místa jako Quatro Ribeiras a celá oblast Biscoitos jsou hodně zajímavá a zvláštní.

Další ostrovy nás teprve čekají.

287
Na horu