Search
× Search
Jiný svět
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet

Jiný svět

Chorvatsko má mezi jachtaři jak své obdivovatele, tak i ty, kteří ho nenávidí. Všichni ale musí uznat, že jeho pobřeží je fantastické a pro charter dokonale stvořené. A pestré. Každá část pobřeží se liší od jiné a nabízí jiné zážitky.

Minulý týden jsem strávil v Kvarneru.Ttedy v oblasti, která je charterovými jachtaři trochu opomíjená. Je to škoda, protože nabízí krásy jinde neviděné. Na fotografii je například zátoka Marica Drazica na severu ostrova Rab.

Oblast mezi ostrovy Krk a Rab je atakována silnou bórou více než jiná místa na chorvatském pobřeží. Výsledkem je pobřeží prakticky bez vegetace v místech, která jsou bouřlivému větru vystavena. Ostrovy se radikálně liší podle toho, jsou-li větrem deprimovány, nebo ne. Dokonce nejen ostrovy, ale i strany zátok a svahy kopců. Co je před větrem kryto, je zelené, kde se vítr opírá, převládá měsíční krajina.

Celá oblast je plná členitých zátok, z nichž mnohé končí malou pláží. Většina z nich je vhodná spíše pro malé čluny, ale najdou se i větší pro jachty. Kvarner je zajímavá část chorvatského pobřeží, která se od jiných výrazně liší. V létě zde dominují menší člunkaři z kempů, kterých je zde spousta. Na noc se ale stahují do svých stanovišť a zátoky jsou volné pro těch nemnoho jachtařů, kteří se sem vydají.

1786
Na horu