Search
× Search
Jihoafrická republika neuplatní sankce na ruského oligarchu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Jihoafrická republika neuplatní sankce na ruského oligarchu

Třetí nejbohatší Rus Alexej Mordašov a jeho 142 metry dlouhá jachta Nord, mají v Jihoafrické republice dveře otevřené. Země nebude na magnáta uvalovat sankce schválené USA a EU, prohlásil mluvčí prezidenta Cyrila Ramaphosy.

Jachta Nord v ceně kolem půl miliardy USD je na cestě z Indonésie do Kapského města. Nezabavené jachty ruských oligarchů se musí po světě pohybovat s opatrností vojáka v minovém poli. Stačí špatný krok a majetek mimořádné hodnoty může být ztracený.

Nebezpečí čelil třetí nejbohatší Rus i na jihu afrického kontinentu. Geordin Hill-Lewis, starosta Kapského Města a člen hlavní opoziční Demokratické aliance, v pondělí vyzval, aby byl lodi odepřen vstup. Vláda, která se v březnu zdržela hlasování OSN odsuzujícího invazi, však tuto výzvu odmítla. 

"Jihoafrická republika nemá žádnou právní povinnost dodržovat sankce uvalené USA a EU," řekl v úterý novinářům v hlavním městě Pretorii Vincent Magwenya, mluvčí prezidenta Cyrila Ramaphosy. "Nemáme žádný důvod bránit jim ve vstupu do Jihoafrické republiky."

Sankce jsou jednou z možností nátlaku na ruský režim. Miliardáři připravení o majetek a možnost volného pohybu, mohou být jednou z kostiček vytažených ze základů pyramidy, na jejímž vrcholu sedí bezohledný vrah tisíců Ukrajinců (i Rusů). Mnohé země bohužel uplatňují alibistický přístup ve stylu: „Kdo ví, jak to vlastně všechno začalo?“

 

189
Na horu