Jihoafrická republika neuplatní sankce na ruského oligarchu
Třetí nejbohatší Rus Alexej Mordašov a jeho 142 metry dlouhá jachta Nord, mají v Jihoafrické republice dveře otevřené. Země nebude na magnáta uvalovat sankce schválené USA a EU, prohlásil mluvčí prezidenta Cyrila Ramaphosy.
Jachta Nord v ceně kolem půl miliardy USD je na cestě z Indonésie do Kapského města. Nezabavené jachty ruských oligarchů se musí po světě pohybovat s opatrností vojáka v minovém poli. Stačí špatný krok a majetek mimořádné hodnoty může být ztracený.
Nebezpečí čelil třetí nejbohatší Rus i na jihu afrického kontinentu. Geordin Hill-Lewis, starosta Kapského Města a člen hlavní opoziční Demokratické aliance, v pondělí vyzval, aby byl lodi odepřen vstup. Vláda, která se v březnu zdržela hlasování OSN odsuzujícího invazi, však tuto výzvu odmítla.
"Jihoafrická republika nemá žádnou právní povinnost dodržovat sankce uvalené USA a EU," řekl v úterý novinářům v hlavním městě Pretorii Vincent Magwenya, mluvčí prezidenta Cyrila Ramaphosy. "Nemáme žádný důvod bránit jim ve vstupu do Jihoafrické republiky."
Sankce jsou jednou z možností nátlaku na ruský režim. Miliardáři připravení o majetek a možnost volného pohybu, mohou být jednou z kostiček vytažených ze základů pyramidy, na jejímž vrcholu sedí bezohledný vrah tisíců Ukrajinců (i Rusů). Mnohé země bohužel uplatňují alibistický přístup ve stylu: „Kdo ví, jak to vlastně všechno začalo?“
874
Související články
Glóbus, Grónsko a stud
Glóbus, Grónsko a stud
Mapy, moře, světadíly, ostrovy, pomoc bližnímu v nouzi, to vše patří k jachtingu. Tímto chci hned na začátek uvést, že i když článek není úplně o lodích, s Lodními novinami souvisí. A kdo ho číst nechce, protože by se rozezlil, ať ho nečte.
Znovu kotva ve vodě, další poškozený kabel
Znovu kotva ve vodě, další poškozený kabel
Na Baltu se rozmáhá takový nešvar. Lodím plujícím do/z Ruska se uvolňují nedopatřením kotvy, posádky si toho nevšímají, trhají telekomunikační kabely a po zadržení jsou překvapené, jak špatný herec na jevišti.
Ukrajinský podvodní dron nepoškodil ruskou ponorku
Ukrajinský podvodní dron nepoškodil ruskou ponorku
„Není pravdou, že se Ukrajincům povedl útok na náš přístav Novorosijsk. A už vůbec není pravda, že v přístavu něco poškodili. Ponorku třídy Varšavjanka rozhodně ne!“