Search
× Search
Jezte kečup, dostanete loď
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Jezte kečup, dostanete loď

O 47letém rodáku z Dominiky Elvisu Francoisovi se svět dozvěděl poprvé letos v lednu, kdy jej po 24 dnech na moři zachránila loď kolumbijského námořnictva. Štastlivec tehdy prohlásil, že jeho jedinou stravou byly kostky bujónu Maggi, které „zapíjel“ kečupem Heinz. Teď se mu chce americký kečupářský gigant za skvělou reklamu náležitě odvděčit.

Dramatický příběh se začal odvíjet v prosinci, kdy Francois na ostrově Saint Martin opravoval svou loď. Ta se z nespecifikovaných příčin uvolnila z vývaziště a odplula i s Francoisem na volné moře. Zde se příběh, respektive jeho podání ve světových médiích, zamotává. Proč se trosečník nevrátil na St.Martin, nebo nedoplul na jiný ostrov, není jasné. Stejně tak, proč se nesnažil dovolat pomoci ve chvíli, kdy byl ještě blízko pevniny. Kdo ví, možná byl ve stavu, ve kterém se čas nepohybuje lineárně.

Každopádně dále víme, že na lodi toho nebylo mnoho k snědku. Maggi, toho se nenajíte, a kečup Heinz. Elvis Francois se tedy živil kečupem. Třikrát denně kapku kečupu…

Po záchraně trosečník sdělil kolumbijským úřadům, že neměl dostatek navigačních schopností, aby se s lodí vrátil ke břehu. Proto na nástavbu trupu vyryl nápis „help“, kterého si po mnoha dnech všimla posádka nízko letícího letadla a zprostředkovala pomoc. Trosečník byl nakonec zachráněn až v kolumbijských vodách. Navzdory pochybné dietě byl chlapík jako rys. 

Jakmile se o Francoisově příběhu dozvěděla společnost Heinz, zahájila snahu vypátrat a zkontaktovat jej. Nebyla však úspěšná, a tak 14. února spustila na sociálních sítích kampaň, která měla vést k nalezení nedobrovolného hrdiny. To se nakonec podařilo díky pomoci lokálního dominického média EmoNews.

Již dříve Heinz publikoval závazek obdarovat Francoise po jeho nalezení novou moderní lodí. „Podařilo se nám s ním spojit a prodiskutovat, jak nejlépe pomoci jemu a jeho rodině. V současné době řešíme logistické detaily, jak mu předáme jeho novou loď,“ uvedl zástupce společnosti Heinz.

O jaký typ lodi má jít, nebylo uvedeno. Nezbývá než Francoisovi popřát, aby si ji stihl užít dříve, než jej dostihnou zdravotní následky jeho nedávné diety.  

373
Na horu