Search
× Search
Jestřábí oko pomůže „v úzkých“
Jan Koukal
/ Kategorie: Motorové jachty

Jestřábí oko pomůže „v úzkých“

Těžko si při kotvení či manévrování v úzkých plavebních komorách představit vítanějšího pomocníka, než je možnost sledovat v kormidelně na mapovém plotteru vlastní loď a její pohyby v reálném čase z ptačí perspektivy. Že je k tomu potřeba někdo další, kdo bude muset z kokpitu ovládat dron s kamerou létající nad lodí? Ale kdeže...

Z kormidelen motorových jachet není vždy ideální výhled a mít v dnešních přeplněných marínách, úzkých zdymadlech či kanálech dobrý přehled o bezprostředním okolí lodi vyžaduje asistenci dalších členů posádky, případně osob ze břehu.

Kapitáni si mohou pomoci kamerovými systémy, které jim zprostředkují různé záběry z okolí lodi. Pak se však kapitán stává jakýmsi dispečerem, pro nějž může být neustálá kontrola několika různých záběrů spíše přítěží. Německá společnost Eagle Marine přichází se systémem, který využívá technologii podobnou té, jež vešla ve známost díky nasazení ve sportu. Poprvé byla sice použita v kriketovém zápasu, proslula ale hlavně jako přesný arbitr v tenisu, kde již řadu let hlídá správnost verdiktů čárových rozhodčí. Byť v názvu německé firmy je jiný dravec - orel - jedná se o technologii jestřábího oka.

Software nazvaný Eagle Marine Surround View vyvinul Maximilian Groll ještě ve své původní firmě bWision. „Vývoj probíhal spíše z rozmaru a pro radost. Pak jsme to vyzkoušeli na palubě a fungovalo to tak přesvědčivě, že nyní systém distribuujeme a některé loděnice, jako například Cobrey, Marex nebo Elling, ho již nabízejí jako součást nadstandardní výbavy,“ řekl Groll časopisu MotorBoot.

Nespornou výhodou systému je, že jej lze instalovat dodatečně. Technologie sestává z šesti kamer se širokoúhlou optikou a HD rozlišením - na každém boku jsou umístěné dvě kamery a po jedné na přídi a zádi. Ze získaných snímků software vypočítá a složí 360stupňový pohled, z nějž následně vygeneruje pohled shora.

Na výrobu komponent jsou použity pouze vysoce kvalitní materiály. Například řídicí jednotka je chráněna proti prachu a vodě podle nejvyššího stupně krytí IP67 a kryty kamer jsou vyrobeny z nerezové oceli V4A s vysokým leskem.

Systém lze dodatečně instalovat na motorové jachty o délce od deseti metrů, zatím však pouze v partnerských dílnách Eagle Marine, které se nacházejí v Německu, Nizozemsku a Austrálii. Pro zobrazení na palubě je nutný mapový plotter s analogovým nebo IP video vstupem. Cena systému včetně příslušenství a DPH začíná na 2999 eur.

375
Na horu