Search
× Search
Jednou je přehlédneš...
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Jednou je přehlédneš...

Nákladní loď Sea Bird létající po mořích pod vlajkou Toga (to je ta čárka na mapě asi 1,5 cm nad rovníkem) dolétala. Tožská loď se syrskou posádkou plující z Ukrajiny do Tunisu s nákladem obilí, se potopila v Řecku.

Mezi jachtaři se říká, že kdo ještě nenasedl na mělčinu, ten jen málo pluje. Do party těch (z nás), kteří již pluli hodně, přibyl kapitál lodi Sea Bird.

Nákladní loď to v sobotu nad ránem valila na jih Egejským mořem (skoro) maximální rychlostí 8,4 uzlu. Jednalo se o zkušenou loď, brány loděnice opustila již v roce 1985. Možná i to byl důvod, proč mohla plout jen pod vlajkou exotického afrického státu, jehož pobřeží je jen o 3 kroky delší než hladina Jadranu ve Slovinsku.

Těžko říci, jaké je nutné navigační minimum na tožských lodích, ale jedno je jasné. Posádka docela přehlédla řecké útesy nazvané Vrak Karavi. Jedná se o dva šutry čouhající z hlubin, příliš malé na to, aby na nich něco rostlo, ale dostatečně masivní, aby si na své konto připsaly další vrak v hlubinách. Vrak nákladní lodě nezůstal nasedlý na útesu, zřejmě se jednalo o čelní srážku, ale po ťukanci se poloviční rychlostí vzdaloval. Ne však dlouho, za pár chvil šel ke dnu. Šestnáctičlennou posádku se podařilo zachránit.

Nebezpečí útesů Karavi je v tom, že se nacházejí uprostřed ničeho. To je důvod, proč mohou být (především na vektorových mapách) snadno přehlédnuty.

2811
Na horu