Search
× Search
Je možné plout s dětmi?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Je možné plout s dětmi?

Chcete jet na charter, ale máte malé děti. Můžete vyrazit s nimi? Od kolika let je taková plavba možná?

Na prvním místě si řekneme, že děti mohou plout na palubě už od narození. Mnohé příklady to dokazují. Je to však samozřejmě extrém. A ne všichni extrémy vyhledávají.

Od jakého věku?
Je snazší jet na loď dříve, než se dítě naučí chodit. V posteli v kajutě je v bezpečí a jeho požadavky na pozornost nejsou takové, jako u dítěte, které se sotva naučilo držet rovnováhu a snaží se šplhat po palubě ke všemu neznámému.

 
Souboj se zvědavým tvorem, který se snaží kamkoli vlézt, všude chodit, vše odhazovat, je náročný. Především pro toho, kdo ho má na starosti. Obvykle je to matka. Otec se musí věnovat složitému umění navigace. To také není jednoduché. 

Jakmile dítě běžně běhá a nehrozí pád každou vteřinu, již je znovu možné polevit v pozornosti. Plavba může být příjemná.

Bezpečnost
Při plavbě s menšími dětmi není od věci, nechat na relingy instalovat síť. Bezpečnost se výrazně zvýší. Charterové firmy jsou obvykle na tuto možnost připravené. Za menší poplatek. Myslím kolem 100 EUR. 

Dále je třeba, mít pro dítě dobře padnoucí záchranou vestu, která je ideálně vybavena i popruhem do rozkroku. Nespoléhejte na vesty na lodi. Obvykle nebudou dobře padnoucí. Vesta by měla být výrazné barvy, aby v případě pádu přes palubu byla snadná lokalizace. 

Vesta by zároveň měla mít oko na upevnění bezpečnostního popruhu. Kromě kokpitu by se dítě po palubě mělo pohybovat připoutané. 

Vestu musí dítě nosit kdykoli jde na palubu a stejně tak je povinná při pobíhání po břehu v blízkosti moře (na molu, v maríně). 

Program plavby
Program plavby musí být upraven podle nejslabšího článku řetězu. Malé děti nevydrží dlouhé plavby bez zastávky. Upravte tedy trasu tak, aby nejdelší přejezdy nepřesahovaly 2 hodiny. To je čas, který děti zvládnou, než se začnou na palubě otravovat. 

Upravte tedy plavbu s více krátkými přejezdy, s mnoha zastávkami. Snažte se plout v místech, která jsou dobře krytá před vlnami. Nechcete přeci, aby se dítě začalo moře, jachty a vln bát. Nevystavujte ho situacím, ve kterých by ke strachu mohlo dojít. 

Chcete-li plout někam dále a časté zastávky jsou pro vás limitující, vyplujte na noc. V noci, když dítě spí, snadno uplujete 60 mil. Hluk motoru (poplujete-li na motor) uspává. Tvrdí-li vám žena něco jiného, opět nemá pravdu.


Jedno dítě? Více dětí?
Jak už to bývá i na souši, více dětí znamená více volna pro rodiče. Jedno dítě vyžaduje neustálou pozornost rodičů. Více dětí se na palubě zabaví samo. Nebojte se vzít dětí plnou loď. Budou-li dodržovat základní bezpečnostní opatření, což je na vás, budete mít více klidu pro sebe.

Hračky s sebou
Koupání je sice fajn zábava, ale celý týden také nemusí vydržet. Proto nezapomeňte na hračky pro děti. Už samotný pomocný člun je dobrou zábavou. Samozřejmě bez motoru. Pokud k tomu přidáte paddleboard, je o zábavu ve vodě postaráno. Navíc vám umožní (dospělým) odjet na člunu do kavárny na břeh a děti mohou, ale nemusí jet s vámi. Nemusíte je přemlouvat, můžete to nechat na nich. Paddleboard dodává svobodu vám i jim. 

Samozřejmou zábavou pro děti je šnorchlování. I ty, které ještě neumí dýchat šnorchlem, by měly mít s sebou potápěčské brýle, aby mohly sledovat, co se pod hladinou děje.

Na závěr jedna rada
Jak vidíte z výše uvedeného, plavba s dětmi je možná a můžete si jí celá rodina krásně užít. Naučíte děti, aby měly rády stejnou zábavu, která baví i vás. To se vám bude v budoucnu hodit. 

Nemusíte to však hrotit pokaždé, kdy se na moře vydáváte. Pamatujte, že na světě jsou jen dva druhy dovolené. Jednou je to krásná a levná dovolená. Ta druhá je dovolená s dětmi!

8627
Na horu