Search
× Search
Je možné do Chorvatska na jachtu?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Je možné do Chorvatska na jachtu?

Je možné vyrazit do Chorvatska na jachtu? Vím, že na to není počasí, ale kdyby nevadilo silné jugo a mrazivý víkend před námi, šlo by to? Umožňují opatření takovou cestu? Podívali jsme se na předpisy v jednotlivých státech.

Problémem je koronavirus, respektive opatření přijímaná jednotlivými státy na jeho potlačení. Aby byl náš obrázek kompletní, začneme několika čísly, která říkají, jak výrazně jsou jednotlivé státy na cestě do Chorvatska virem zasaženy. Půjde o růst počtu nakažených za jeden den. Údaje jsou ze z těchto oficiálních stránek.

Rakousko: 1197 nových případů nákazy (2 dny zpět)

Slovinsko: 364 nových případů nákazy (2 dny zpět)

Chorvatsko: 283 nových případů nákazy (2 dny zpět)

Pro úplnost ještě čísla z domova

Česká republika: 10 165 nových případů nákazy, (2 dny zpět 7763)

Podíváme-li se na tato čísla, mělo by pro nás být největším problémem se dostat z České republiky (Best in Covid) za hranice. Že by nás nikde nechtěli… Ukazuje se ale, že opak je pravdou.

Co je třeba pro cestu tam

Podle stránek MZV budeme na cestu do Chorvatska na loď potřebovat platný negativní PCR test na COVID ne starší 48 hodin. Máme-li negativní test, je i tranzit přes Rakousko a Slovinsko bez zbytečného zastavování možný.

Tedy hurá, je možné jet na loď, nebo ne?

Co je třeba pro cestu zpět

Z těžko pochopitelných důvodů je pro nás (Best in Covid) nejobtížnější návrat. Pro ten je třeba negativní test z Chorvatska (antigenní test 200 HRK), vyplnění našeho příjezdového formuláře, karanténa 5 dnů a další cesta na test. Teprve poté je možné se vrátit k normálnímu životu.

Proč?

Proč to tak je? Nevím, neptejte se mě! Kdyby nás nechtěli pustit k nim, to chápu, ale takto? Čísla máme mnohonásobně horší než všechny státy na cestě. Dokonce i než všechny státy dohromady. A anglická mutace je u nás častější než v Londýně…

Není tedy jediný důvod proto, aby při cestě z ciziny byla opatření, jaká jsou. Postrádá to jakoukoli logiku. Vláda tímto způsobem naprosto bezdůvodně hází klacky pod nohy jak jachtařům, tak i všem, kteří pracují v cestovním ruchu. Jako by nestačila katastrofa, kterou je Covid sám, u nás je pro podnikání v tomto sektoru ještě větší katastrofou vláda, která vzešla z vůle lidu (zde by se hodila úvaha o inteligenci lidu, který vyprodukoval takovou vládu, ale to necháme být, to by bylo kontroverzní).

Maďarsko, náš vzor

Jediným důvodem pro podobná opatření může být inspirace, pro kterou si v poslední době jezdí náš předseda vlády k vůdci všech Maďarů Viktoru Orbánovi. Také ten praktikuje politiku vše špatné přichází zvenčí. Budeme-li se zemí pusty a salámu inspirovat i nadále, máme se nač těšit.

4888
Na horu