Search
× Search
Japonská velká čtyřka se zaměří na vodíkové lodní motory
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Japonská velká čtyřka se zaměří na vodíkové lodní motory

Čtyři největší japonští výrobci motorů, Honda, Suzuki, Yamaha a Kawasaki, dostali od vlády v Tokiu posvěcení k společnému výzkumu a vývoji vodíkových motorů. Výsledek by měl nalézt uplatnění i v odvětví rekreační plavby.

Velká japonská čtyřka patří mezi největší výrobce motorů na světě. Yamaha, Honda a Suzuki jsou velmi aktivní také v oblasti lodních motorů. Společně s Kawasaki nyní tyto firmy oznámily zahájení spolupráce kolem vodíkového pohonu. Společný projekt nese název HySE (Hydrogen Small mobility & Engine technology) a zatím jde o výzkumnou platformu, jejímž cílem je odstranit překážky bránící většímu využití vodíku. Zacíleno je na segment „malé mobility“, kam patří motocykly, japonské minivozy, rekreační plavidla, drony či motorizované stavební vybavení.

Tyto společnosti jsou podle svých slov přesvědčeny o nutnosti nalézt další technická řešení pro dekarbonizaci každodenní mobility, k níž patří i malé rekreační lodě. Sdružení chce navázat na bohatou a úspěšnou tradici vývoje spalovacích motorů. „Vývoji vodíkových motorů zatím brání mnoho problémů, ale doufáme, že aktivity sdružení v oblasti základního výzkumu pokročí k jejich překonání. Vidíme smysl v zachování spalovacích motorů, které jsou výsledkem dlouhodobého úsilí našich předchůdců,“ říká Kenji Komatsu, nový předseda HySE a vedoucí technického centra Yamaha.


 

225
Na horu