Search
× Search
Jakpak je dnes u moře
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Jakpak je dnes u moře

Počasí, že by psa nevyhnal. To se tak říká. Teď je takové počasí v Kukljici nedaleko Zadaru. Toto není krásný modrý Jadran!

Nízké mraky zahalují okolní kopce jen 100 metrů nad mořskou hladinou. Výhled z lukny připomíná podzim ve Skotsku. Hustě prší. Bóra se snaží přeprat gravitaci a uvést vodní kapky do horizontálního pohybu.

Teplota spadla pod 10°C a pocitově se přiblížila 5. Posádka v salonu si zahřívá ruce usilovným třením. V ulicích Kukljice je prázdněji než na tribunách fotbalových stadionů za covidu. Na čelo mi kape kondenzát z věčně mokré lukny. Na moři jsou bílé čepice. Nikomu se nechce zkoušet, jak vypadá jachting za takových podmínek.  Na horách nad pobřežím mrzne a vánice snížila dohlednost na hodnotu blízkou zabloudění. Bóra pod Velebitem dosahuje síly vichřice.

I za těchto podmínek ale směřují vozy odvážných jachtařů na jih, k moři. Na cestě z Čech do Zadaru je posádka, která se chystá na náš kurz přístavních manévrů. Zatím je někde v Rakousku a doufá, že dále na jih se počasí vylepší. Na chorvatských hranicích budou trochu znepokojeni a za Karlovacem budou přemýšlet, jestli mají sněhové řetězy.

Zachrání je až tunel Sveti Rok. Po průjezdu tunelem se vždy zlepší počasí a teplota stoupne o několik stupňů. Bude tomu tak i nyní. Severně od tunelu za sebou zanechají mráz a vánici. Na jadranské straně teplota stoupne o 9°C a déšť spláchne poslední zbytky sněhu z kapoty vozu.

Vítejte na kurzu přístavních manévrů Lodních novin.

3907
Na horu