Search
× Search
Jakou charterovou společnost si vybrat?
Jiří Brožek
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Jakou charterovou společnost si vybrat?

Zajímáte se o to, u jaké charterové společnosti vám zprostředkovatel zabukoval vaši loď? Víte, že může být výrazný rozdíl v podmínkách, cenách či dokonce i v procesu check in/out?

V poslední době jsem měl zkušenosti s dvojicí charterových firem. Obě sídlí vedle sebe v maríně Seget na dohled od Trogiru. V obou případech jde o mezinárodní firmy působících také v Chorvatsku. Zkušenost je z června letošního roku, lodě byly knihované v průběhu března a dubna. Jednalo se o dva různé týdny.

Na první týden jsme objednali lodě z Navigare - Marina Baotič v Segetu. 

NAVIGARE - pronájem 5.-12.6.2021

Příklad ceny jedné lodě - Sun Odyssey 440 - Capella - rok 2018 - NAVIGARE

Vybavení: 4 kajuty, spaní 8+2, WC 2. Cena 2733,- eur pro klienta 
Podstatné je však, že k této položce musíte přičíst povinnou platbu za:

Navigare Carefree: 440,00 EUR - tato částka obsahuje pojistku na "prominutí škody“ - lodě do 49 ft s plněním do 100%, uvítací balíček, konečný úklid, povlečení, ručníky, dinghy, outboard engine + benzín, 2 sety pro šnorchlován, 10 GB free Wi-Fi Internet na den, turistickou taxu 

Celková cena tedy činí: 3.173,- EUR a staráte se pouze doplnění nafty na konci plavby.

DREAM YACHT - pronájem 19.-26.6.2021

Příklad ceny jedné lodě - Salona 44 - Elva - rok 2012

Vybavení: 4 kajuty, spaní 8+2, WC 2. Cena 2679,- eur pro klienta 

Kauce na tuto loď činí - 2.600,- eur. Můžete si zaplatit „damage waiver“, jehož cena na týden činí 210,- eur a stejně budete skládat kauci ve výši 750,- eur. Wifi pořídite za 32,- eur a turistickou taxu za 10kn na osobu a noc, čili v obsazení 8mi lidmi - 560kn, což je cca 80,- eur. 

Srovnáte-li obsah služeb, pak jednoznačně vychází poměr cena x výkon pro Navigare - all in pořídíte za cenu 3.173,- eur. 

Dream Yacht za starší jachtu s taxami, wifi a pojistkou kauce (DY damage waiver) pořídíte za 3.001,- eur. Ale stále ručíte do výše 750,- eur. Pokud byste neakceptovali „damage waiver“, ale pojistili byste loď např. u Yacht Poolu, pak pouze pojištění kauce na výši 2600,- eur stojí 260,- eur.

Z toho jednoznačně plyne, že pokud jedete na loď jednou za rok, určitě se vám vyplatí vzít loď od společnosti. která má „carefree" balíček v ceně!

K tomu je ještě nutno vzít na vědomí následující zkušenost:

Navigare

Přijdete do kanceláře s vyplněným crew listem a za 10 min jste vyexpedovaní, bez front a čekání. Předání lodě je také poměrně rychlé, nicméně je to spíše na vás, abyste udělali kompletní prohlídku lodi a ev. požádali technika o pomoc v případě, že něco neznáte, nebo objevíte nějakou závadu apod… Check in je velmi jednoduchý a clients friendly, stejně tak i checkout. Při vracení lodě se technik zeptá, co je poškozeno, v případě škody podepíšete „hlášení o vzniklé škodě“.  Řeklo by se, že přijedete a vrátíte klíčky. To je vše.

Dream Yacht

U této společnosti musíte nejprve přinést cestovní doklady všech členů posádky, skenují je totiž online do jakéhosi programu. To chvilku trvá. V sobotu jsou na místě tři pracovnice úřední sekce, v neděli ráno již jen jedna. Přijede-li část posádky v sobotu a část v neděli ráno (nebo koneckonců v sobotu po 20:00, kdy kancelář zavírá), musíte si počkat a přinést všechny doklady v neděli.  Do té doby se nehnete z místa. Jdete-li úřad řešit v neděli, je to již extrémně pomalé, protože je na místě jen jedna úřednice. Celkově bylo odbavení v Segetu velmi pomalé, jedna loď v průměru 15 minut (hlavně ty fronty). Check out to samé. Je jich tam málo a před kanceláří čekáte dlouhé minuty až hodiny (je-li před vámi nějaký problém…)

 

Perlička na závěr

Při vracení jachet nás „zkusili“ pár věcí, jako např. chybějící jedna vrtule boat trusteru, apod… Jelikož nejsme zelenáči, nedali jsme se a pár hodin jsme argumentovali… Divoká diskuze s base managerem. Nakonec vzali zpátečku (celkově jsem od nich měl za rok cca 30 lodí po světě a to je slušná vyjednávací pozice)… Vám se to úplně povést nemusí.

Ptáte se, proč jsem tedy neknihoval opět u Navigare?? Protože jsem měl vouchery z Dream Yachtingu, které jsem musel využít (znemožněné plavby kvůli covidu). Příště je má volba jasná!!!

Foto Jiří Brožek
3659
Na horu