Search
× Search
Jaká byla výstava For Boat
Daniel Vodička

Jaká byla výstava For Boat

V neděli skončil další ročník výstavy For Boat? Jaký je dojem z jediné lodní výstavy u nás? Bylo tu něco, čím výstava překvapila?

Výstava se nekoná samostatně, ale je spojena s výstavou karavanů For Caravan a veletrhem Holiday World & Region World. Karavany obsadily na výstavišti v Letňanech 4 haly, Holiday World 2 haly a For Boat obsadil halu jednu. To samozřejmě není příliš působivé, ale na druhou stranu měla výstava svá pozitiva.

Tím bylo především množství vystavených lodí. Hala 1, ve které byla plavidla vystavena, byla plná lodí. Plavidel nejrůznějších typů, až na jeden jediný. Tím byly plachetnice. Na prodej zde byla plachetnice DinghyGo, hybrid mezi nafukovacím dinghy a plachetnicí. Zajímavý pokus. Uvidíme, jestli si mezi našimi jachtaři najde své příznivce.

Další plachetnice bylo možné najít na stánku Českého svazu jachtingu, který předváděl lodě jednotlivých závodních tříd. No a nakonec bylo možné si prohlédnout už jen Seascape 27 (First 27) vystavený na našem stánku. K naší pochvale nutno říci, že se jedná o hezkou a zajímavou jachtu. Ve spolupráci s Petrem a Vojtou Sládečkovými na ní děláme kurzy trimu na Lipně.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Wavy Boats
Začali jsme tedy tím, čeho bylo na výstavě nejméně. Na množství jiných plavidel již nebylo možné si stěžovat. Motorové čluny výstavě dominovaly. Největší stánek celé výstavy For Boat patřil firmě Wavy Boats, která vystavovala 16 člunů různých délek a typů. Velkou část z nich tvořily elegantní otevřené motorové čluny Corsiva. Kromě mnoha dalších zajímavostí byl na stánku k vidění i netradiční elektromotor Temo 450 oceněný za inovace na výstavě METS.

Z dalších velkých vystavovatelů můžeme zmínit Marina Dock, Honda Marine, ČLD, Avar Yacht, Marine Centrum, F.A.S. yachting, KWS. Největší lodí výstavy byl motorový člun Antares 11 na stánku Aventura Boats. Další vystavovatele můžete najít zde.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Honda Marine
Vedle klasických motorových lodí zaujímaly v hale velkou plochu nafukovací čluny kategorie RIB nejrůznějších výrobců a samozřejmě vodní skútry, které byly k vidění na několika stáncích.

Nafukovací kategorie byla zastoupena také mnoha paddleboardy a nafukovacími kajaky, například na stánku společnosti Mega Sports. Technologie, které vzešly z vysokotlakých nafukovacích podlážek dinghy, se přes paddleboardy dostaly až do světa kajaků a otevřely tak docela nové možnosti.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Jedním z mála prodejců vybavení byla společnost Marine Sport.
Počet a nabídka motorových člunů mohl zákazníky uspokojit. Horší to bylo s nabídkou menšího jachtařského zboží. Kdo si přišel udělat obrázek o jachtařském oblečení, nebo měl zájem o doplňky pro jachtaře, musel odejít zklamán. Až na výjimky. Například zájemci o záchranné vesty si mohli vybrat vesty Baltic na stánku společnosti KWS sports. Také společnost Marine Sport z Podolí nabídla část svého sortimentu, ale podobně jako celá výstava byly i její produkty zaměřeny primárně pro milovníky jachtingu motorového.

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Pojišťovna Pantaenius
Milovníci plachet pravděpodobně z výstavy příliš nadšení nebyli. Na druhou stranu příznivci motorových člunů v jakékoli formě odcházeli spokojení, množství vystavených lodí bylo veliké. Škoda je již zmíněné absence oblečení a doplňků, ale takový je bohužel v dnešní době internetových obchodů obecný trend.

Jednalo se sice jen o jednu výstavní halu, ale po covidové pauze zajímavě naplněnou (loňský ročník uspořádaný s covidem za krkem nepočítám). Situace podobných výstav není v současné době nejlepší a mnohé byly zklamáním, ale o letošním ročníku výstavy For Boat bych mluvil jako o příslibu do budoucna. Příští ročník bude mít na co navazovat. Slušelo by mu, kdyby se znovu rozšířil do dalších výstavních hal.

727
Na horu