Search
× Search
Jak vybrat počasí na last minute?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Motorové jachty

Jak vybrat počasí na last minute?

Ještě stále uvažujete o cestě k moři, ale s nastupujícím podzimem se bojíte, aby vás nevypeklo počasí? Poradíme vám, jak si zvolit správný termín, aby počasí nezklamalo.
 

Po první polovině září, která byla tentokrát především na Jadranu turisticky neatraktivní, se počasí pomalu stabilizuje a zdá se, že by byl správný čas na pronájem lodi na poslední chvíli. Nižší ceny pronájmu jsou i bez započtení last minute dalším důvodem. Je možné se spolehnout na počasí na další týden na 10 dnů dopředu?

 

Jak všichni víte, přesnost předpovědi počasí klesá, čím dále sahá do budoucnosti. Na 10 dnů dopředu se přesnost pohybuje jen kolem 50 %. Neplatí to však vždy a dále to neznamená, že se podle takové předpovědi nemůžeme orientovat.


Stabilita je dobrá
Chcete-li si pronajmout loď na týden podle předpovědi počasí, bude třeba, sledovat předpověď v delším časovém horizontu a ideálně z více zdrojů.
Pokud předpověď počasí včera ukazovala, že příští týden nebude počasí nic moc a dnes už vypadá lépe, není to stav, na který je dobré se spoléhat. Měnící se předpověď znamená, že ani meteorologové nejsou schopni určit, jak se bude počasí vyvíjet. Na to se nemůžeme spolehnout.
Pokud naopak předpověď na následující dny je stabilní a nemění se, je vysoká pravděpodobnost, že se na další dění budeme moci spolehnout. To je důvod, proč je třeba předpověď sledovat dlouhodobě. 

 

Neomezujte se na sledování jednoho zdroje počasí. Studium více zdrojů vám pomůže porovnat výstupy z více meteorologických modelů. Pokud se různé modely v předpovědi na další dny shodují, můžeme obvykle prognóze důvěřovat. 

4 dny a co dál?
Zatímco první 3 – 4 dny jsme schopni za pomoci meteorologů odhadnout velmi dobře, horší to bude ve druhé polovině charterového týdne. Pro vzdálenější dobu je třeba sledovat náznaky dalšího dění.
Podíváte-li se na předpověď o 7 dnů později a uvidíte, že vítr se má změnit k jihu (i když má být teplo a slunečno), musíte zpozornět. Znamená to, že se dostaneme na zadní stranu tlakové výše, že se blíží níže a počasí se bude zhoršovat. Bude se pravděpodobně zatahovat, vítr bude sílit a bude přicházet déšť. Taková změna může přijít až za dlouho, ale také může být rychlejší, než slibuje předpověď. 
Naopak. Vítr od severozápadu je pro nás obvykle dobrým signálem. I když bude samozřejmě chladněji.

Chcete-li od soboty vyrazit na moře, sledujte předpověď na 10 dnů už nyní a snažte se posoudit, jestli je stabilní, nebo se stále mění.

A rady na závěr

Sledovat více zdrojů počasí neznamená, že máme hledat předpověď, která nám bude vyhovovat. Někdy je možné, že 9 předpovědí stojí za nic, ale desátá je lepší. Důvěřovat předpovědi, která avizuje nejlepší počasí, je hloupost. 

Nejvíce sexy předpověď není nejlepší. Pokud máte předpověď, která je barevná, pohyblivá, atraktivní, zkrátka sexy, neznamená to, že je nejlepší.


 

5947
Na horu