Search
× Search
Jak to vypadá v oku hurikánu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Jak to vypadá v oku hurikánu

Jak to vypadá v oku hurikánu? Proč někdy bouře během dne nečekaně nabere na síle? Jaký je stav moře blízko oka hurikánu? To vše zjišťuje flotila plovoucích dronů, které Saildrone vysílá do cesty tropických bouří.

Trasy tropických bouří v Atlantiku jsou známé, stejně jako období, kdy se bouře vyskytují. Předpovědi pohybu hurikánů a jejich vývoje však stále mají, co zlepšovat. Proto je důležité, získávat informace přímo z bouří. Nejen letecké z vyšších hladin atmosféry, ale i přímo z povrchu oceánu. K tomu budou již druhým rokem sloužit drony Saildrone. Společnost na sběru dat spolupracuje s americkou National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

V loňském roce společnost na Atlantik a do Mexického zálivu vypustila 5 svých monitorovacích plavidel. Jedno z nich se na své plavbě dostalo až do oka hurikánu 4. kategorie Sam nedaleko Bermud. Kromě jiného poslalo i video stavu moře za destruktivní bouře.

Tentokrát společnost vyšle o dvě plavidla více. NOAA předpokládá, že vlivem oteplení oceánů bude letošní hurikánová sezóna nadprůměrná, očekává až 21 pojmenovanou bouři a 3 až 6 silných hurikánů (stupeň 3 a více na Saffir-Simpsonově stupnici, vítr od 50 m/s nahoru). Plavidla Saildrone mají pomoci se včasným varováním před pohromou, která se do Karibiku a na jih a východ Spojených států řítí. 

1253
Na horu